Sports

Bernard Hinault: “Kłopot bogactwa to problem, który Team Ineos sam stworzył”

Christopher Froome
Christopher Froome / fot. Team Ineos

Bernard Hianult – pięciokrotny triumfator Tour de France jest zdania, że Christophera Froome’a wciąż stać na to, by po raz kolejny wygrać ten wyścig i wyrównać tym samym należący do niego rekord. Uważa również, że Brytyjczyk powinien opuścić Team Ineos, jeżeli w edycji 2020 nie otrzyma ze strony ekipy należytego wsparcia.

Legendarny “Borsuk” jest ostatnim Francuzem, który wygrał najważniejszy wyścig kalendarza. Sztuki dej dokonał w 1985 roku. Wcześniej zaliczył w imprezie cztery triumfy (w 1982, 1981, 1979 i 1978) i wraz z Miguelem Indurainem, Eddym Merckxem i Jacquesem Anquetilem jest pod tym względem rekordzistą. Szanse na dołączenie do tego grona ma Christopher Froome który nie ukrywa, że jest to jego wielkie marzenie.

35-letni obecnie kolarz urodzony w Nairobi ma jednak za sobą trudny okres. Podczas ubiegłorocznego Criterium du Dauphine zaliczył poważną kraksę, a do ścigania wrócił dopiero w lutym tego roku, notując mocno treningowy start w UAE Tour. To wszystko sprawia, że część ekspertów powątpiewa w to, czy Froome’a stać jeszcze na to, by wrócić do formy, którą w przeszłości zachwycał. Hinault nie ma jednak w tej materii żadnych wątpliwości.

“Wciąż ma w sobie to coś. Wierzę, że w 2020 roku odniesie sukces” – mówił Francuz, cytowany przez “Het Laaste Nieuws”. Według niego to kolarz urodzony w Nairobi powinien być liderem Team Ineos na wyścig i jeżeli nie otrzyma właściwego wsparcia, musi zacząć rozglądać się za innym pracodawcą. “Wtedy lepiej będzie, gdy przeniesie się do zespołu, gdzie będzie niepodzielnym liderem” – ocenił.

Według Hinaulta, brytyjska drużyna sama ukręciła na siebie bicz, sprowadzając prawdziwy gwiazdozbiór zawodników z ambicjami walki w wyścigach trzytygodniowych. “To problem, który Ineos sam stworzył” – ocenił. Przewiduje również, że decyzja o tym, czy liderem formacji podczas Tour de France będzie Froome, Geraint Thomas czy Egan Bernal zapadnie dopiero podczas najtrudniejszych, górskich etapów.

To Top