Świat

Wykryto nowy środek dopingujący, UCI ponownie bada próbki

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zwróciła się do Kolarskiej Fundacji Antydopingowej (CADF) z prośbą o ponowne przebadanie próbek z sezonów 2016 i 2017. Powodem jest odkrycie nowego, zakazanego środka, który według ówcześnie stosowanych metod nie był jeszcze wykrywalny.

Walka z dopingiem w kolarstwie to nieustanna zabawa w kotka i myszkę. Kontrolerzy usiłują dotrzymać kroku stosującym zakazane substancje, zaś ci nieustannie “doskonalą” się w kwestii ich stosowania i skutecznego ukrywania tego faktu. Niestety, według doniesień “Het Nieuwsblad”, aktualnie organy ścigania mogą notować nawet kilkuletnie opóźnienie.

Według informacji gazety, UCI została poinformowana o wykryciu środka, stosowanego w sezonach 2016/2017. Nie ujawniono dokładnej jego specyfikacji, a jedynie pochodzenie – Stany Zjednoczone. Sprawa wydaje się być jednak poważna, gdyż światowe władze poprosiły o ponowne przebadanie wszystkich próbek z tamtych dwóch sezonów.

Jak donosi belgijska gazeta, szczególnie wnikliwie badane są próbki z Tour de France 2017, a w sprawie prężnie pracują dwa największe laboratoria WADA – w Seibersdorf w Austrii i Kolonii w Niemczech.

Kiedy możemy spodziewać się wyników? Tego dokładnie nie wiadomo, lecz dla dobra naszego sportu należy mieć nadzieję, że wszystko jest jedynie burzą w szklance wody.

To Top