Polska

Koniec obowiązku zakrywania twarzy już od soboty

Polski peleton
Polski peleton / fot. CCC Development Team

Podczas środowej konferencji prasowej polskiego rządu poinformowano o zniesieniu obowiązku zasłaniania twarzy. Obowiązywać on będzie jedynie do piątku włącznie. Jednocześnie, podtrzymane jest zalecenie zachowania “dystansu społecznego”.

Obostrzenia wprowadzone jako forma walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa są od pewnego czasu sukcesywnie znoszone. Obecnie regulacje umożliwiają już m.in. uprawianie sportów drużynowych (na boiskach, w halach i innych miejscach do tego przeznaczonych), otwarte też zostały restauracje i kawiarnie. W poszczególnych etapach luzowania obostrzeń pomijane jest jednak kompletnie kolarstwo, czego dowodem jest absurdalny przepis o zakrywaniu twarzy.

Przypomnijmy: zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w przestrzeni publicznej i obowiązuje absolutnie każdego – nawet rowerzystów, jeżdżących samotnie. Co więcej, nie są dozwolone treningi grupowe na rowerach i wciąż zalecane pozostaje zachowanie dwumetrowego dystansu. Na szczęście – już niedługo ten stan rzeczy ulegnie zmianie.

Począwszy od soboty, 30 maja zniesiony zostanie obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej, przy zachowaniu dystansu społecznego w przypadkach, gdy będzie to możliwe. Obowiązkowe maseczki będą w przestrzeni zamkniętej: kinach teatrach itp.

Dozwolone będą także zgromadzenia do 150 osób, jednak także przy zachowaniu dystansu społecznego. Od 6 czerwca z kolei otwarte zostaną baseny, kluby fitness i obiekty sportowe.

To Top