Świat

“Tajny” wyścig w Norwegii – Klatrekongen Fuel of Norway

Andreas Leknessund
Andreas Leknessund / fot. Team Sunweb

Podczas, gdy niemal kolarski świat kręci się póki co wokół rywalizacji na trenażerach, niecierpliwie wyczekując początku lipca i “odmrożenia” kalendarza UCI, Norwegowie do spółki z jednym z dyrektorów sportowych Team Ineos postanowili zorganizować trzydniowy wyścig szosowy… utrzymując go do startu w ścisłej tajemnicy.

Choć próba utajnienia imprezy tego kalibru brzmi mało wiarygodnie, Skandynawom udała się w stu procentach. Dziesięciu norweskich kolarzy zmierzyło się w środę w górskiej “czasówce”, którą wygrał zawodnik Uno-X Development Team, Andreas Leknessund. Zawodnicy walczyli na czterokilometrowej trasie o średnim nachyleniu 7,1%.

Pomysłodawcami zmagań byli dyrektor sportowy Team Ineos Gabriel Rasch i szefujący Tour of Norway Birger Hungerholdt. Powód trzymania całości w tajemnicy jest dość oczywisty – koronawirus i związane z nim ograniczenia dotyczące skupisk ludności.

Dzięki temu, że nie była znana lokalizacja zmagań, przy trasie nie gromadzili się kibice. Dodatkowo, kolarze startowali jeden po drugim bez bezpośredniego kontaktu i przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa. Jednocześnie – wyścig był transmitowany w norweskiej telewizji.

To Top