Polska

Obowiązek zakrywania twarzy może wkrótce zostać zniesiony. Ale uwaga – tylko w niektórych regionach

Strade Bianche
Strade Bianche / fot. RCS Sports

Pojawił się cień szansy na to, że obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej zostanie wkrótce – przynajmniej w niektórych regionach Polski – zniesiony. W czwartek mówił o tym wiceminister zdrowia, Sławomir Gadomski.

Aktualnie obowiązujące wytyczne dotyczące zakrywania twarzy mogą wydawać się w niektórych przypadkach skrajnie nielogiczne. O ile bowiem wprowadzany w najbliższy poniedziałek, trzeci etap luzowania obostrzeń zakłada, że podczas treningów w halach i na boiskach piłkarskich maseczki, przyłbice i tym podobne nie będą one już konieczne, tak nadal podczas treningów na szosie (w pojedynkę, bo tylko takie wciąż są dopuszczalne) zasłonienie twarzy jest koniecznością. Oczywiście – wyjątkiem jest jazda po lesie, w którym zasada ta nie obowiązuje.

Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia w czwartek zapowiedział jednak, że w ciągu najbliższych 1-2 tygodni możliwe jest wprowadzenie rozporządzenia, zwalniającego z obowiązku zakrywania twarzy mieszkańców niektórych regionów kraju. “Są regiony w Polsce, w których być może jesteśmy w stanie poluzować w pewnym sensie te obowiązki” – mówił, cytowany przez serwis “MedOnet”.

“Myślę, że w ciągu tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej” – dodawał.

O jakich regionach mowa? Cóż, niemal na pewno wykluczyć możemy województwa: śląskie, dolnośląskie i małopolskie, gdzie dzienny przyrost zakażeń jest wciąż na wysokim poziomie.

To Top