Świat

Włoski rząd zatwierdził “500+ na rower”

Włoska Rada Ministrów zatwierdziła w środę wieczorem pakiet pomocowy dla gospodarki, znany jako “Decreto Rilancio”. Jednym ze znajdujących się w nim zapisów jest ten, gwarantujący 500 euro dopłaty do zakupu nowego roweru.

Fakt, iż Italia będzie chciała po odmrożeniu gospodarki uczynić rower uprzywilejowanym środkiem transportu od dłuższego czasu rozgrzewał tamtejsze media. Obok działań największych miast, które planują m.in. zakup dużej puli maszyn elektrycznych, zamknięcie części ulic dla ruchu samochodowego oraz wprowadzenie surowych ograniczeń prędkości istotnym krokiem ku temu miało być wprowadzenie dopłat na zakup rowerów.

W przygotowanym projekcie dekretu znalazł się zapis, gwarantujący otrzymanie 500 euro bonusu mieszkańcom miast 50-tysięcznych i większych. “500+ na rower” nie miało podlegać żadnemu kryterium dochodowemu, a rząd na ten cel planował wydać łącznie około 125 milionów euro.

Rada Ministrów przeciągała w czasie zatwierdzenie dekretu pomocowego, gwarantującego łącznie gospodarce zastrzyk 55 miliardów euro, lecz ostatecznie, w środę wieczorem wejście w życie “Decreto Rilancio” stało się faktem.

“Włochy są drugim co do wielkości producentem rowerów na świecie, a my wreszcie rozpoczynamy proces zrównoważonej mobilności, który jest podstawowym elementem powrotu do normalności po epidemii koronawirusa” – komentował włoski minister środowiska, Sergio Costa.

To Top