Amatorzy

Włoskie “500+ na rower” już tylko o krok

Kolarze na Majorce
Kolarze na Majorce / fot. ABCMallorca.com

Jak informują włoskie media, pakiet pomocowy tamtejszego rządu zwany “Dekretem Majowym” ma zostać ogłoszony prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem. Jego częścią jest wprowadzenie dopłat na zakup rowerów w kwocie 500 euro.

Italia doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż odmrażanie życia publicznego stanowi znakomitą okazję ku temu, by zmienić nieco panujący dotąd na drogach ład i oddać jeszcze większą część przestrzeni publicznej rowerzystom. Od dłuższego czasu planowane są szeroko zakrojone działania w tej kwestii: w największych miastach władze przygotowują się do zamknięcia części ulic dla ruchu samochodowego oraz wprowadzenia na pozostałych drakońskich ograniczeń prędkości. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo i przekonać ludzi do porzucenia aut.

To jednak nie wszystko, bo najważniejszą innowacją z tym związaną będzie wprowadzenie dopłat do zakupów rowerów. Będą one przysługiwać wszystkim dorosłym mieszkańcom dużych miast (powyżej 50 tysięcy) i co ważne – nie będzie obowiązywać żadne kryterium dochodowe. To oznacza, że aby otrzymać dofinansowanie w wysokości 500 euro wystarczy złożenie stosownego wniosku.

Jak czytamy, włoski rząd wydzielił na ten cel w ramach “Dekretu Majowego” aż 125 milionów euro co oznacza, że dofinansowanie otrzymać będzie mogło aż 250 tysięcy osób. Łącznie w ramach pomocy gospodarce władze zamierzają wydać aż 55 miliardów. Co ciekawe, w ramach tej pomocy obywatele będą mogli otrzymać również… ulgę podatkową na wakacje.

To Top