Świat

Włosi wprowadzają 500+… na rower

Włoski rząd, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami czyni starania ku temu, by po odmrożeniu życia społecznego uczynić rower uprzywilejowanym środkiem transportu. Tamtejsza minister infrastruktury, Paola De Micheli pracuje nad projektem gwarantującym dopłatę do jego zakupu w wysokości 500 euro.

Pod koniec kwietnia Włoska Federacja Środowiska i Rowerów (FIAB) przygotowała projekt, zakładający m.in. zamknięcie części ulic miast dla ruchu samochodowego, wprowadzenie ograniczeń prędkości do 30km/h i wprowadzenie ułatwień w zakupie i używaniu rowerów.

W ślad za tymi działaniami poszły postulaty największych miast, między innymi Mediolanu, który rozważa zakupienie dużej puli rowerów elektrycznych do użytku publicznego. To jednak nie koniec, bowiem w sprawę żywo zaangażował się również rząd centralny Italii.

Jak donosi “Spaziociclismo”, tamtejsza minister infrastruktury pracuje nad projektem dopłat do zakupów rowerów w wysokości 500 euro. Będą one dostępne dla mieszkańców miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców i nie będzie obowiązywać limit dochodów. Co więcej, według projektu będzie możliwe uzyskanie, w uzasadnionych przypadkach uzyskanie zwrotu kwoty zakupu w wysokości nawet 70%.

Jak donosi “Spaziociclismo”, projekt został już zaakceptowany i zostanie ogłoszony publicznie w ramach rządowego dekretu na temat kolejnych kroków odmrożenia gospodarki, spodziewanego w najbliższych dniach.

To Top