Świat

Kwalifikacje do mistrzostw świata przedwcześnie zakończone

Petr Vakoc prowadzi ucieczkę
fot. UCI/Yorkshire

Jak donoszą dziennikarze “Het Laaste Nieuws” o liczbie miejsc w składach na mistrzostwa świata w Aigle-Martigny decydować będzie ranking UCI z 17 marca. Polska będzie mogła w wyścigach ze startu wspólnego wystawić po sześciu reprezentantów.

Zazwyczaj kwestia kwot startowych na mundial decydowała się późnym latem, po zakończeniu Tour de France. Tym razem jednak, z uwagi na przerwanie sezonu i wywołany koronawirusem paraliż światowe władze postanowiły, jak donosi “HLN”, by o liczbie przyznanych miejsc decydował ranking z 17 marca – po zakończeniu Paryż-Nicea.

Prowadzi w nim wśród mężczyzn Belgia, mając w dorobku 14 256,09 punktu. Na podium znalazły się jeszcze Włochy (12 625,12) oraz Francja (11 154,95). Pełną pulę ośmiu kolarzy będą mogły wystawić nacje z pierwszej dziesiątki, więc poza wymienionymi także: Kolumbia, Holandia, Niemcy, Słowenia, Australia, Hiszpania i Dania. Ta ostatnia, z racji posiadania w swoich szeregach urzędującego mistrza – Madsa Pedersena będzie mogła wystartować w dziewiątkę.

Biało-Czerwoni z dorobkiem 3233,55 punktu zajmują 18. miejsce. Oznacza to, że w Szwajcarii o medale walczyć będzie szóstka naszych zawodników. Taką pulą dysponować będą również Słowacja, Ekwador, Kazachstan, Austria, Rosja, Szwajcaria, Norwegia i (co może być zaskoczeniem)… Wielka Brytania.

Wśród Pań liderkami rankingu są Holenderki (9453 punkty) przed Włoszkami (5317,33) i Niemkami (3770,24). Te trzy nacje oraz Stany Zjednoczone i Australia wystawią w MŚ pełną pulę – siedmiu zawodniczek (Oranje mają w składzie mistrzynię, więc ośmiu). Polki pojadą w szóstkę, gdyż w rankingu zajmują 9. miejsce.

Mistrzostwa świata zaplanowane są w dniach 20-27 września. Startują ostatniego dnia “Wielkiej Pętli”.

Kwoty startowe na MŚ w Aigle-Martigny:

Elita mężczyzn:
9 zawodników – Dania
8 zawodników – Belgia, Włochy, Francja, Kolumbia, Holandia, Niemcy, Słowenia, Australia, Hiszpania
6 zawodników – Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria, Rosja, Austria, Irlandia, Kazachstan, Polska, Ekwador, Słowacja
4 zawodników – Kanada, Portugalia, RPA, Czechy, Stany Zjednoczone, Estonia, Erytrea, Algieria, Nowa Zelandia, Łotwa
1 zawodnik – Turcja, Białoruś, Luksemburg, Ukraina, Kostaryka, Japonia, Grecja, Rumunia, Węgry, Maroko, Boliwia, Iran, Azerbejdżan, Litwa, Szwecja, Rwanda, Gwatemala, Meksyk, Hongkong, Argentyna

Elita kobiet:
8 zawodniczek – Holandia
7 zawodniczek – Włochy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Australia
6 zawodniczek – Belgia, Kanada, Dania, Polska, Wielka Brytania, Hiszpania, Norwegia, Kuba, RPA, Luksemburg
5 zawodniczek – Francja, Nowa Zelandia, Meksyk, Szwajcaria, Słowenia
3 zawodniczki – pozostałe kraje

To Top