Świat

Alberto Contador: “Powiedziałem sobie, że będę jak Marco Pantani”

Alberto Contador
Alberto Contador / fot. Instagram

Alberto Contador, były kolarz m.in. Astany, Tinkoff-Saxo czy Trek-Segafredo zdradził, że Marco Pantani i jego wielkie zwycięstwo na 15. etapie Tour de France 1998 było dla niego inspiracją i nadało kierunek jego karierze. “To był moment, który naznaczył mnie na zawsze” – mówił.

Legendarny “Pirat”, który wygrał w roku 1998 zarówno “Wielką Pętlę”, jak i Giro d’Italia zapisał się w historii jako ostatni jak dotąd zawodnik, który w pojedynczym sezonie dokonał tej sztuki. Żółtą koszulkę we Francji przejął piętnastego dnia rywalizacji, dzięki genialnej jeździe na etapie z Grenoble do Les Deux Alpes. Podczas odbywającego się w koszmarnych warunkach atmosferycznych odcinka zaatakował na Col du Galibier (45 kilometrów od mety) i zdemolował rywali, wyprzedzając na mecie ówczesnego lidera, Jana Ullricha o niemal dziewięć minut.

Jak się okazuje, dzień ten zdeterminował karierę Alberto Contadora. “El Pistolero”, który sam poznał smak zwycięstw we wszystkich Grand Tourach wyznał w rozmowie z “El Pais”, iż “Pirat” stał się dla niego natchnieniem.

“Tamtego dnia powiedziałem sobie »Będę jak Marco Pantani«. To był moment, który naznaczył mnie na zawsze. Jego atak na Galibier, arcydzieło, głęboko mnie poruszył. Do tego stopnia, że wpłynął na mój rozwój jako kolarza” – mówił Hiszpan, który zawodową karierę zakończył w 2017 roku.

37-latek zdradził także, że w kategoriach młodzieżowych wołano na niego właśnie “Pantani”, a porównanie to wywierało gigantyczną, lecz jednocześnie motywującą presję.

To Top