Świat

“Tour de France nie zostanie ponownie przeniesiony”

Tour de France
Tour de France / fot. ASO

Premier Francji, Edouard Philippe ogłosił we wtorek, że żadna masowa impreza sportowa w tym kraju nie odbędzie się co najmniej do 1 września. Błyskawicznie zrodziło to lawinę pytań na temat losów Tour de France, lecz ministerstwo sportu uspokaja – “Wielka Pętla” nie zostanie ponownie przełożona.

Przypomnijmy: Tour to jak dotąd jedyna z przełożonych kolarskich imprez, która doczekała się oficjalnie potwierdzonej, nowej daty (29 sierpnia – 20 września). Wobec dekretu rządu o odłożeniu daty “odmrożenia” imprez masowych co najmniej na 1 września wydawać by się mogło, że najważniejszy wyścig roku czeka ponowne przeniesienie.

Okazuje się jednak, że we obostrzenie to dotyczy wszystkiego, poza… Tourem. Francuskie ministerstwo sportu poinformowało, iż impreza nie będzie po raz kolejny przekładana.

“Fakt, że masowe wydarzenia sportowe nie będą mogły się odbywać aż do końca sierpnia nie oznacza, że Tour de France zostanie przełożony lub odwołany. Może to jednak mieć wpływ na liczbę kibiców” – czytamy.

Dekret francuskiego rządu definiuje imprezy masowe jako takie, które skupiać będą powyżej pięciu tysięcy osób. W teorii dałoby się zatem przeprowadzić wyścig kolarski “za zamkniętymi drzwiami” bez większego kłopotu. Fani przy trasach (np. na górskich finiszach) sprawić jednak mogą, iż liczba pięciu tysięcy faktycznie będzie wyłącznie czysto teoretyczną.

Analogicznie, możliwe będzie przeprowadzenie planowanego na sierpień Criterium du Dauphine, pod warunkiem, że odbywać się ono będzie bez udziału fanów.

To Top