Polska

Obowiązek zasłaniania twarzy dotyczy także jazdy na rowerze

ASO/Alex Broadway

Wprowadzany od czwartku, 16 kwietnia obowiązek zasłaniania twarzy dotyczyć będzie również poruszania się rowerem – wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronie rządu.

To, że rząd wprowadzi nakaz zakrywania twarzy jasnym stało się już w ubiegłym tygodniu. Decyzję tę ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas specjalnej konferencji prasowej. Szczegółów jednak brakowało, a to (podobnie jak w przypadku chociażby ograniczeń dotyczących przemieszczania się) rodziło wiele pytań. Częściowo rozwiewa je projekt rozporządzenia.

Czytamy w nim, iż obowiązek “zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa” dotyczyć będzie wszelkich sposobów poruszania się po kraju (w tym drogach – nie tylko publicznych), w tym – jazdy na rowerze. W uzasadnieniu czytamy dokładnie:

“Zakłada się, że obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) – a zatem środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz pojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób) – w przypadku tego ostatniego gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące)”

Pamiętajcie zatem, by wyruszając na rower (o ile w tych trudnych czasach nadal trenujecie) mieć ze sobą coś, co zasłoni twarz. Bandana lub komin wydają się ku temu idealne.

Z pełną treścią projektu rozporządzenia możecie zapoznać się TUTAJ.

To Top