Polska

Kwarantannowe wspominki – rok 2017

Pisząc pierwszą część cyklu zaznaczałem, że bardzo chciałbym, aby była ona zarazem ostatnią. Cóż, chyba musiałbym sobie zaserwować dłuższą przerwę od pisania aby tak się stało. Postanowiłem sobie darować szerszy wstęp dotyczący naszej szeroko pojętej sytuacji. Bo i po co powielać coś, o czym można przeczytać dosłownie wszędzie? Pamiętajcie, po burzy zawsze wychodzi słońce, a już można mieć delikatną nadzieję, że wschód słońca, choć powolny, jest coraz bliżej.

Czas na wspomnienie kolejnego, wspaniałego roku dla polskiej szosy. Przed Państwem kwarantannowe wspominki, część 2 – rok 2017.

Michał Kwiatkowski – Strade Bianche

Michał postanowił rozpocząć w Polsce kolarską wiosnę. Po triumfie w 2014 roku, powtórzył wyczyn trzy lata później. Niby wyścig ten sam, jednak triumf zgoła inny, Michał poradził sobie z przeciwnikami na tyle wcześnie, iż mógł sobie pozwolić na triumfalny wjazd na Piazza del Campo w Sienie. A tym samym namalować jeden z piękniejszych obrazów dla polskiego kibica kolarstwa.

Pierwsza trójka wyścigu:

1. Michał Kwiatkowski POL
2. Greg van Avermaet BEL
3. Tim Wellens BEL

Michał Kwiatkowski – Mediolan – San Remo

Pan Kolarz Michał odnotował tyle znaczących zwycięstw jako pierwszy Polak w historii, że po prostu należy oddać mu szacunek. Po pierwszym zawodowym mistrzostwie świata, czas na pierwszy w historii monument. I chociaż Peter Sagan po wyścigu miał delikatne pretensje do naszego kolarza, finisz tego wyścigu już na zawsze zapisał się w historii kolarstwa jako jeden z najciaśniejszych i najbardziej emocjonujących.

Pierwsza trójka monumentu:
1. Michał Kwiatkowski POL
2. Peter Sagan SLO
3. Julian Alaphilippe FRA

Ten wspaniały, acz trochę bolesny Tour de France

Muszę sprecyzować. Ten wspaniały etap dość bolesnego dla nas Tour de France. Dlaczego bolesnego? Miał to być pierwszy Tour de France z Rafałem Majką walczącym w klasyfikacji generalnej, jednak skończyło się kraksą na dziewiątym etapie. Jednak Polscy kolarze postanowili nam znacznie osłodzić ową Wielką Pętlę, odnosząc zwycięstwo, jakie się kibicom nad Wisłą nie śniło – dublet podczas jazdy indywidualnej na czas? Czemu nie. Sztuki tej dokonał Maciej Bodnar do spółki z Michałem Kwiatkowskim. Warto dodać, że naszych zawodników dzieliła ledwie sekunda. Wspaniały sukces Macieja, często wiernego pomocnika, tym razem to on miał swoje wielkie pięć minut podczas najważniejszych kolarskich dni w roku.

Pierwsza trójka etapu:

 1. Maciej Bodnar POL
 2. Michał Kwiatkowski POL
 3. Christopher Froome GBr

Deser po Wielkiej Pętli – Classica San Sebastian

Po naprawdę dobrej, przez większość wyścigu w roli pomocnika, ale dobrej Wielkiej Pętli dla Michała Kwiatkowskiego nasz kolarz postanowił ugrać również coś dla siebie. “Coś” to troszkę mało powiedziane, gdyż odbywający się w Kraju Basków klasyk to jeden z najważniejszych wyścigów tego typu w sezonie.

Top 3 wyścigu:

 1. Michał Kwiatkowski POL
 2. Tony Gallopin FRA
 3. Bauke Mollema NED

Polska” Vuelta

Ah co to był za Grand Tour w wykonaniu naszych. Uwaga! Teraz czas na poważne obliczenia, Polacy wygrali 1/7 wszystkich etapów hiszpańskiej trzytygodniówki. Dwa etapy padły łupem Tomasza Marczyńskiego, jeden natomiast zdobył dla siebie Rafał Majka. Warto dodać, że… dwa drugie miejsca dołożył do tego wszystkiego Paweł Poljański. Co jeszcze warto dodać? A no to, że Maniek i Zebra pozazdrościli Francuskiego dubletu w wykonaniu Bodiego i Kwiato.

Co my nie zrobimy hiszpańskiej powtórki? Potrzymaj mi bidon…

Pierwsza trójka etapu nr 6:

 1. Tomasz Marczyński POL
 2. Paweł Poljański POL
 3. Enric Mas ESP

Pierwsza trójka etapu nr 12:

 1.  Tomasz Marczyński POL
 2.   Omar Fraile ESP
 3.   Jose Rojas ESP

Pierwsza trójka etapu nr 14:

 1. Rafał Majka POL
 2. Miguel Angel Lopez COL
 3. Vincenzo Nibali ITA

I naprawdę nie chcę was zapraszać na kolejne części tego cyklu, najzwyczajniej w świecie nie życzę tego ani sobie, ani wam. Z to życzę wszystkim po prostu zdrowych świąt. Już niebawem spotkamy się na wspólnych ustawkach.

To Top