Polska

Rząd podtrzymuje dotychczasowe obostrzenia. Za wyjście na rower nadal grozi mandat

Peleton podczas Tour de France
Peleton podczas Tour de France / fot. ASO / Pauline Ballet

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że istniejące w Polsce obostrzenia dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu się zostały przedłużone co najmniej do 18 kwietnia. Oznacza to, że wyjście na rower wciąż wiązać się może z kontrolą policji i karą nałożoną przez Sanepid.

Przypomnijmy: zaostrzone ograniczenia dotyczące przemieszczania się wprowadzone zostały w ubiegły wtorek, 31 marca. Zabroniony jest wstęp do parków i innych terenów rekreacji, a także do lasów. Dodatkowo, wysoce niewskazane są (według wytycznych Ministra Zdrowia) treningi – zarówno te biegowe, jak i rowerowe, choć nie są wprost zakazane.

“Traktujmy wyjścia jako niezbędny środek zdrowia psychicznego. Nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu, a raczej do spaceru z psem” – apelował Łukasz Szumowski.

Służby bardzo skrupulatnie podchodzą do kontrolowania obywateli. W miniony weekend w samym tylko Krakowie pouczono około tysiąca osób i wystawiono kilkanaście mandatów. Sprawa wzbudza wielkie kontrowersje, gdyż nie istnieje jednoznaczna podstawa prawna do ich nakładania. To skłania wielu kolarzy-amatorów do tego, by mimo obostrzeń trenować.

Taki “stan zawieszenia” potrwa co najmniej do 18 kwietnia. O jego przedłużeniu poinformował w czwartek Mateusz Morawiecki. Potwierdzenie tego znajdziemy także na stronie rządu, gdzie czytamy:

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:
– ograniczenia w przemieszczaniu się;
– zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
– ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
– ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
– zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
– zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
– zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
– zamknięcie restauracji;
– ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

To Top