Świat

“La Gazzetta dello Sport”: Giro d’Italia w październiku, skrócona Vuelta a Espana

Rafał Majka
UAE Tour 2020 - 2nd Edition - 3rd stage Al Qudra Cycle Track - Jebel Hafeet 184 km - 25/02/2020 - Rafal Majka (POL - Bora - Hansgrohe) - photo Dario Belingheri/BettiniPhoto©2020

Dziennikarze “La Gazzetta dello Sport” przedstawili na łamach czwartkowego wydania gazety plany UCI dotyczące najważniejszych wyścigów kalendarza. Według ich informacji w pierwotnie zaplanowanym terminie odbędzie się Tour de France. Skrócony zostanie Vuelta a Espana, zaś Giro d’Italia na swoją kolej doczeka się dopiero w październiku.

Przypomnijmy: w środę Międzynarodowa Federacja Kolarska poinformowała, że wszystkie wyścigi do końca maja zostały odwołane. Media, powołując się na słowa Renato Di Rocco, wiceprezydenta UCI informowały z kolei, że ta planuje utrzymanie pierwotnego terminu “Wielkiej Pętli”, która ma, wedle zamierzenia przyciągnąć uwagę świata i pozwolić kolarstwu szybko wrócić do sponsorskich łask.

Nieco więcej światła na kwestię nowego kalendarza rzuca czwartkowe wydanie “La Gazzetta dello Sport”. Dziennikarze potwierdzili, że według ich źródeł faktycznie Tour de France powinien odbyć się w pierwotnie zaplanowanym terminie (27 czerwca – 19 lipca). Ciekawie jest w przypadku dwóch pozostałych Grand Tourów. Vuelta a Espana ma bowiem zostać skrócona i rozpocząć się zaledwie tydzień po zakończeniu francuskiej imprezy. Giro na swoją kolej poczeka do października, rozpoczynając się prawdopodobnie trzeciego dnia tego miesiąca i licząc pełne 21 etapów.

Co taki scenariusz oznaczałby dla kolarskiego świata? Przede wszystkim – marginalizację Vuelty, która krótsza od pozostałych i “wciśnięta” pomiędzy dwie ważniejsze od siebie imprezy prawdopodobnie nie przyciągnie na start zbyt wielu uznanych nazwisk. Ciekawa może być za to opcja walki o dublet Tour-Giro, bowiem między finiszem pierwszego a startem drugiego będzie aż dwa i pół miesiąca przerwy.

To Top