Polska

Minister Zdrowia: “Twarde zapisy są trudne do zdefiniowania”

Łukasz Szumowski
Łukasz Szumowski / fot. rząd

Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia zaapelował podczas wtorkowej konferencji prasowej, by powstrzymać się od aktywności na świeżym powietrzu. “Nie wykorzystujmy możliwości wyjścia na zewnątrz do uprawiania joggingu” – mówił obrazowo dodając, że odgórne zakazy w tej materii są “trudne do zdefiniowania”.

To, czy można trenować na świeżym powietrzu rozgrzało środowisko już przed tygodniem, kiedy rząd poinformował o pierwszych, naprawdę poważnych ograniczeniach w związku z epidemią koronawirusa. Wypowiedzi premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego stwarzały pole do szerokiej interpretacji, a wytyczne na rządowej stronie zmieniały się z godziny na godzinę.

Ostatecznie okazało się, że treningi na świeżym powietrzu są dozwolone, choć jedynie w pojedynkę i przy zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa. Temat jak bumerang wrócił jednak we wtorek, podczas kolejnej konferencji władz, która początkowo znów wywołała więcej pytań, niż dała odpowiedzi.

Zakazano bowiem m.in. wstępu do parków i innych miejsc rekreacji, co mogło, lecz nie musiało oznaczać, że zakazane są treningi w terenie. Nieco światła rzucił na sprawę Szumowski, który zapytany przez jednego z dziennikarzy o aktywność fizyczną przyznał, że choć jest ona wysoce niewskazana, nie jest w stanie jej zabronić.

“Traktujmy wyjścia jako niezbędny środek zdrowia psychicznego. Nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu, a raczej do spaceru z psem” – zaapelował. Poprosił także o to, by w ciągu najbliższych dwóch tygodni powstrzymać się od wyjść mających na celu “utrzymanie formy”.

Za złamanie tych wytycznych nic nie będzie jednak (najprawdopodobniej) grozić, gdyż, jak stwierdził sam Szumowski, “twarde zapisy są trudne do zdefiniowania”.

Minister Szumowski o treningach i joggingu…

Opublikowany przez Kris On TOUR Wtorek, 31 marca 2020

Podsumowując: czy można trenować na świeżym powietrzu? Można, ale czy aby na pewno się powinno?

To Top