Świat

Media: Igrzyska Olimpijskie na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku

Japońskie media informują, że igrzyska olimpijskie w Tokio mogą się rozpocząć 23 lipca 2021 roku. Oznaczałoby to, że przesunięciu musiałaby ulec przyszłoroczna edycja Tour de France.

Decyzja o tym, że igrzyska nie odbędą się w tym roku zapadła przed kilkoma dniami. Międzynarodowy Komitet Olimpijski, początkowo bardzo niechętny jakimkolwiek zmianom, ugiął się ostatecznie pod presją mediów i federacji zapowiadając, że walka o medale przesunięta zostanie na 2021 rok. Dokładna data miała być jednak dopiero przedmiotem analiz.

Jak donosi japońska stacja “HNK”, aktualnie w MKOl za najbardziej korzystną opcję uważa się rozpoczęcie IO 23 lipca przyszłego roku. Oznacza to, że impreza zakończyłaby się 8 sierpnia i była przesunięta względem “oryginalnego” terminu niemal dokładnie o rok (miała wystartować 24 lipca 2020).

Jednocześnie, według “HNK” część światowych federacji opowiada się za przeprowadzeniem igrzysk wiosną, by w ten sposób uniknąć dokuczliwych upałów panujących w Japonii na przełomie lipca i sierpnia. Podobne zdanie wyrażają też niektórzy zawodnicy, m.in. Maja Włoszczowska, która w rozmowie z TVP Sport wskazała wiosnę 2021 jako atrakcyjny termin.

Gdyby IO odbyły się we wskazywanym przez “HNK” terminie oznaczałoby to, że przesunięciu musiałaby ulec data przyszłorocznej odsłony Tour de France. Najważniejszy wyścig sezonu ma się rozpocząć 2 lipca, a zakończyć – 25.

To Top