Polska

Koniec treningów na świeżym powietrzu. Rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu [AKTUALIZACJA]

Peleton podczas Tour de France
Peleton podczas Tour de France / fot. ASO / Pauline Ballet

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia dla Polaków. Począwszy od środy domy będzie można opuszczać wyłącznie w stanie absolutnej konieczności. Jak odnosi się to do kwestii treningów kolarskich? Sprawa wciąż nie jest (i do momentu opublikowania oficjalnego rozporządzenia nie będzie) jednoznaczna.

Wciąż rosnąca w naszym kraju liczba zakażeń koronawirusem zmusza władze do podjęcia jeszcze bardziej zdecydowanych kroków. “Walka z wirusem to nie jest coś, co możemy zaplanować każdego dnia. Analizujemy na okrągło, ale wciąż musimy zmieniać propozycje i dobierać najlepsze narzędzia” – mówił Morawiecki podczas konferencji prasowej, która rozpoczęła się o godzinie 13:00.

Premier poinformował, że począwszy od środy wprowadzone zostaną ograniczenia w przemieszczaniu się. Zabronione będzie opuszczanie domów w przypadkach innych, niż te absolutnie konieczne. Mowa więc o wyjściu np. do pracy lub sklepu.

Niedługo później na stronie rządu pojawił się komunikat, którego treść przedstawiamy poniżej.

fragment artykułu na stronie rządowej opublikowanego około 13:00

Oznacza to, że wszyscy amatorzy ruchu na świeżym powietrzu zostaliby na czas bliżej nieokreślony “uziemieni”. Tyczy się to także kolarzy-amatorów, którym pozostają treningi na trenażerach. Podobne rozwiązanie zostało wprowadzone wcześniej w innych krajach, m.in. we Włoszech i Hiszpanii. Wskazują na to także słowa ministra:

AKTUALIZACJA

Po kilku godzinach treść informacji zawartych na rządowej stronie uległa zmianie, lecz wciąż jest niejednoznaczna. ” Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin)” – czytamy.

Póki co nie wiadomo, czy trenować na świeżym powietrzu będą mogli zawodowcy. W niektórych krajach (np. wspomnianej Hiszpanii) jest to zabronione, w innych – jak Włochy – zawodowcy nie mają co prawda rządowego zakazu, lecz w większości dobrowolnie zrezygnowali z tej możliwości, do czego nakłaniał krajowy związek kolarski.

Dokładniejsze informacje na temat ograniczeń znaleźć można na stronie rządu.

To Top