Świat

Z peletonu do szpitala. Elise Chabbey pomaga zakażonym koronawirusem

Elise Chabbey
Elise Chabbey (SUI) at the Bigla-Katusha Team Camp in Valencia, Spain on February 18, 2020. Photo by Sean Robinson/velofocus.com

Zawodniczka ekipy Bigla-Katusha, Elise Chabbey łączy treningi na szosie z pracą w szpitalu. Będąca z wykształcenia lekarką 26-latka postanowiła pomóc Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Genewie.

Chabbey w zawodowym peletonie rywalizuje od sezonu 2018. Aktualnie reprezentuje barwy Bigla-Katusha, a w tym roku zdążyła zaliczyć pięć dni startowych. Wobec odwołania przez UCI wszystkich wyścigów aż do końca kwietnia, pozostawały jej treningi w rodzinnej Szwajcarii. Postanowiła jednak, że obok codziennych ćwiczeń poświęci również czas zakażonym koronawirusem.

“Bezczynność nie jest w mojej naturze” – stwierdziła i zgłosiła się do Szpitala Uniwersyteckiego w Genewie, by nieść pomoc potrzebującym. Jako, iż ma za sobą studia medyczne, stanowi bardzo cenne “wzmocnienie” tamtejszego zespołu – zwłaszcza wobec informacji o stale rosnącej liczbie chorych w Kraju Helwetów.

Każdego dnia Chabbey, poza treningami zalicza również długie wizyty w szpitalu. Choć jest to męczące, nie uskarża się na swój los i podkreśla, że “czuła, że musi coś zrobić”. “Wiem, że to co robię pomoże nie tylko potrzebującym, ale również i mnie. Kiedy wrócimy do ścigania, będę o wiele silniejsza pod względem mentalnym” – podkreślała.

Głównym celem Chabbey w sezonie 2020 miały być mistrzostwa świata, które odbędą się w jej ojczyźnie, tuż przy granicy z Francją – w Aigle-Martigny. Obok swojej koleżanki z ekipy, Marlen Reusser powinna być jedną z liderek reprezentacji.

To Top