Świat

Paryż-Nicea 2020: Niccolo Bonifazio wygrał piąty etap

Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie) wygrał piąty etap Paryż-Nicea. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Maximilian Schachmann (BORA-hansgrohe).

Czwartkowy odcinek był najdłuższym spośród wszystkich zaplanowanych w tegorocznej edycji – liczył aż 227 kilometrów. Zerkając na jego profil, trudno było jednak wskazać faworytów rywalizacji. Mimo względnie pagórkowatego profilu czające się na trasie podjazdy nie wydawały się szczególnie groźne, co dawało szansę na to, że w czołówce do finałowych kilometrów dojadą sprinterzy. Odcinek wręcz idealny dla Alexandra Kristoffa, lecz ani on, ani jego zespół (UAE Team-Emirates) nie stanęli na linii startu.

źr. La Flamme Rouge

Swoją szansę na sukces widzieć mogli także uciekinierzy, toteż niedługo po starcie zawiązała się dość mocna grupa w składzie: Anthony Turgis (Total Direct Energie), Jan Tratnik (Bahrain-McLaren), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale) i Ryan Mullen (Trek-Segafredo). Ich zapas oscylował w granicach siedmiu minut.

Główna grupa kontrolowała jednak sytuację i trzymała śmiałków na smyczy. 60 kilometrów przed metą ich przewaga wynosiła tylko 3 minuty i 25 sekund. Po kolejnych 40 kilometrach na czele zostali już tylko Tratnik i Gougeard, mając minutę zapasu.

Najdłużej na czele wytrwał Słoweniec, który 3 km przed finiszem wciąż miał 25 sekund przewagi. Dopędzony został 50 metrów przed metą. Finałowy sprint wygrał Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie). Drugi był Ivan Garcia Cortina (Bahrain-McLaren), zaś trzeci – Peter Sagan (BORA-hansgrohe).

To Top