Świat

“AS”: Astana od początku roku nie wypłaca pensji

Astana

Jak informuje hiszpański „AS”, kolarze i sztab Astany nie otrzymali wypłat za pierwsze dwa miesiące 2020 roku. Co więcej, włodarze nie są w stanie określić, kiedy środki pojawią się na kontach pracowników formacji.

Kiepska wypłacalność drużyn do temat-rzeka, lecz zazwyczaj dotyczy on ekip niższego szczebla. Od czasu do czasu w mediach pojawiają się jednak doniesienia o zaległościach w wypłatach także u ekip World Team, co budzić powinno niepokój.

Pod koniec 2019 roku problemy z płynnością finansową miał Bahrain-Merida (obecnie – Bahrain-McLaren), zaś ponad rok wcześniej… Astana, która z powodu zakręcenia kurka z pieniędzmi przez kazachski rząd znalazła się na krawędzi upadku. Sytuacja była tak dramatyczna, że zaczynało brakować pieniędzy na przeloty i zakwaterowanie.

Wygląda na to, że historia może się powtórzyć. Według informacji „AS” od początku sezonu zawodnicy i sztab formacji Alexandra Winokurowa nie otrzymali ani grosza. Dziennikarze poinformowali, że szefostwo rozmawiało z pracownikami, starając się ich uspokoić, lecz nie było w stanie określić, kiedy mogą się oni spodziewać pieniędzy.

Głównym sponsorem grupy jest konglomerat Samruk-Kaznya, w skład którego wchodzi większość najważniejszych spółek w kraju. Wstrzymanie przez niego transferu środków trudno wytłumaczyć, analizując wykresy przedstawiane przez Bank Światowy, według których tamtejsza gospodarka ma w 2020 roku rosnąć w tempie niemal 4%. Krajem targają jednak niepokoje społeczne – na początku lutego doszło do pogromu Dungan – grupy etnicznej pochodzenia chińskiego, zamieszkującej południowy Kazachstan.

Wywołany do tablicy Winokurow wyjaśniał, że przyczyną przestoju są opóźnienia administracyjne, a część zawodników otrzymała już wypłaty.

To Top