Świat

Paryż – Nicea 2020: pierwszy etap dla Maximiliana Schachmanna

Maximilian Schachmann (BORA-hansgrohe) wygrał premierowy etap Paryż-Nicea. Mistrz Niemiec jest również naturalnie liderem klasyfikacji generalnej wyścigu.

Pierwszego dnia zmagań na kolarzy czekał niepozorny, 154-kilometrowy odcinek ze startem i metą w Plasir. Profil nie przerażał, ale swoje mogła zrobić pogoda – prognozowano opady deszczu oraz mogący podzielić peleton wiatr. Jak miało się okazać – przewidywania się sprawdziły, a warunki zdeterminowały to, co działo się na trasie.

źr. La Flamme Rouge

Stawka podzieliła się na wietrze, a w pierwszej grupie znalazło się łącznie kilkunastu zawodników, między innymi Nairo Quintana, Connor Swift (obaj Arkea-Samsic), Olivier Le Ga, Rudy Molard (obaj Groupama-FDJ), Felix Grossschartner, Patrick Konrad (obaj BORA-hansgrohe), Julian Alaphilippe, Kasper Asgreen, Yves Lampaert, Zdenek Stybar (wszyscy Deceuninck – Quick Step), Cyril Lemoine (Cofidis), Niklas Arndt, Tiesij Benoot, Cees Bol, Soren Kragh Andersen (wszyscy Team Sunweb) i Krists Neilands (Israel Start Up Nation).

Przed pierwszym (z dwóch) lotnym finiszem z grupki zaatakowali Bennot i Alaphilippe, którzy wypracowali niespełna pół minuty przewagi. W międzyczasie do grupy pościgowej dołączyli faworyci klasyfikacji generalnej, m.in. Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo) i Thibaut Pinot (Groupama-FDJ).

10 kilometrów przed metą przewaga uciekającej dwójki wynosiła już 42 sekundy i wszystko wskazywało na to, że to właśnie ona powalczy o zwycięstwo. Na ostatnim podjeździe, częściowo brukowanym Cote de Neauphle (1,5 km, 6,5%) zapas zmniejszył się jednak do zaledwie kilkunastu sekund. Z grupy pościgowej zaatakował Dylan Teuns (Bahrain-McLaren), za którym podążył Maximilian Schachmann (BORA-hansgrohe).

Niespełna 3 kilometry przed metą grupki połączyły się. Ataku próbował Schachmann, lecz nie zdołał się oderwać. Wszystko rozstrzygnęło się na ostatnich metrach. Najlepszy okazał się ostatecznie Niemiec, pokonując Teunsa i Benoota. Alaphilippe był czwarty.

To Top