Świat

Wskrzeszenie kobiecego Tour de France coraz bliżej

Tour de France
Tour de France

Cristian Prudhomme, szef Tour de France poinformował w rozmowie z “Le Telegramme”, że trwają prace nad powstaniem kobiecej odsłony wyścigu. Ma ona zadebiutować już wkrótce, choć jeszcze nie w tym roku.

Jak dotąd najdłuższym wyścigiem dla Pań pozostaje dziesięcioetapowe Giro Rosa, w ostatniej dekadzie zdominowane przez Holenderki (wygrały siedem z dziesięciu edycji). Podczas Tour de France organizowany jest z kolei zaliczany do cyklu Women’s World Tour La Course by Le Tour de France, lecz jest to impreza jednodniowa, odbywająca się w dodatku bezpośrednio przed jednym z etapów wyścigu, kiedy cała uwaga skupiona jest już na rywalizacji mężczyzn.

Głosy na temat tego, że potrzebne jest wskrzeszenie kobiecej “Wielkiej Pętli” (wyścig ten, pod różnymi nazwami odbywał się z przerwami w latach 1984-2009) pojawiają się od dłuższego czasu, lecz wszystko wskazuje na to, że wreszcie doczekały się konkretniejszych planów realizacji.

“Poważnie pracujemy nad projektem wyścigu etapowego dla kobiet” – obwieścił szef Tour de France, Cristian Prudhomme zapewniając jednocześnie, że impreza będzie względnie niezależna od męskiej odsłony i nie będzie się z nią pokrywać terminem. Dodał również enigmatycznie, iż “efektów można spodziewać się wkrótce”.

To Top