Świat

Oleg Tinkov zapłacił kaucję w wysokości 20 milionów funtów aby uniknąć więzienia

Oleg Tinkov
Oleg Tinkov / fot. Wikimedia Commons

Były właściciel drużyny Tinkoff-Saxo wykupił wartą 20 milionów funtów kaucję aby uniknąć więzienia. Powodem próby aresztowania rosyjskiego miliardera są fałszywe zeznania podatkowe.

Tinkov pierwsze kroki w kolarstwie stawiał już jako junior, jednocześnie szkoląc swoje umiejętności biznesowe. Rosjanin nie zrobił jednak kariery jako kolarz, lecz jako rekin finansjery. Jego majątek szacuje się na ponad 2 miliardy dolarów.

Urodzony w Lenińsku Kuźnieckim Tinkov wrócił do kolarstwa w 2005 roku, zakładając drużynę Continental Tinkoff Restaurant. Sponsorowanie ekipy zakończył w 2008 roku, ale już w 2013 kupił zespół Saxo-Bank, w barwach którego jeździli m.in. Peter Sagan, Alberto Contador, Ivan Basso, czy Polacy – Rafał Majka, Maciej Bodnar oraz Paweł Poljański. Działalność ekipy zakończyła się w 2016 roku.

Rosyjski milarder w środowisku kolarskim zawsze był jedną z bardziej kontrowersyjnych osób, jego gesty, słowa, czy często także czyny wielokrotnie burzyły wszystkich wokół, tym razem jednak prowokacyjnym Rosjaninem zajął się Amerykański Urząd Podatkowy (IRS).

Według gazety Sunny Express Tinkova oskarżono o fałszywe deklaracje finansowe oraz zaniżenie dochodów. Amerykańscy prokuratorzy wydali także tymczasowy nakaz aresztowania 52-latka. Milioner wykupił jednak kaucję pozwalającą przebywać mu w domu znajdującym się niedaleko Holland Park w Kensington. Rosjanin został objęty monitorowaniem elektronicznym i będzie musiał przebywać w mieszkaniu od 19:00 do 7:00 .

To Top