Świat

UAE Tour 2020: Tadej Pogacar wygrał piąty etap, straty Rafała Majki

Tadej Pogacar
Tadej Pogacar / fot. Bettiniphoto / UAE Team-Emirates

Tadej Pogacar (UAE Team – Emirates) wygrał piąty etap UAE Tour. Piąte miejsce zajął Ilnur Zakarin (CCC Team), zaś straty poniósł Rafał Majka, który był 10. Polak utrzymał jednak w klasyfikacji generalnej piąte miejsce.

Czwartkowy odcinek przynosił nam drugą już w tym wyścigu wspinaczkę na Jebel Hafeet (10,8 km, 6,8%). Ponownie na podjeździe tym ulokowana była meta etapu. W klasyfikacji generalnej z dużą przewagą prowadził po czterech dniach Adam Yates (Mitchelton-Scott). Piąty był Rafał Majka (BORA-hansgrohe), który zapowiadał atak na podium.

źr. La Flamme Rouge

Zanim przyszło nam się emocjonować walką na finałowym podjeździe, oglądaliśmy pięcioosobową ucieczkę, w której skład weszli: Larry Warbasse (AG2R La Mondiale), James Knox (Deceuninck – Quick Step), Tosh van der Sande (Lotto Soudal), Cristian Scaroni (Gazprom-RusVelo) i Andrea Garosio (Vini Zabu – KTM). Ich przewaga była duża – w pewnym momencie dochodziła do siedmiu minut.

U stóp Jebel Hafeet zapas piątki wynosił już tylko dwie i pół minuty. 9 kilometrów przed metą odjechał od kolegów Knox, który kontynuował samotną walkę. 5 kilometrów przed finiszem pozostawało mu 42 sekundy, co było głównie zasługą tego, że tempo w grupie faworytów nie było zbyt wysokie. Drugi w “generalce” Tadej Pogacar (UAE Team – Emirates) nie decydował się na atak.

4,5 kilometra przed metą kontakt z grupą faworytów stracił Rafał Majka, a niedługo później przez piątkę najmocniejszych (Yates, Gaudu, Lutsenko, Pogacar, Zakarin) dogoniony został Knox. Rosjanin z CCC Team i Słoweniec raz za razem próbowali ataków, które jednak spalały na panewce.

Na ostatnim kilometrze cała czwórka jechała razem. Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się na finałowych metrach. Tam najlepszy okazał się Pogacar, “błyskiem szprychy” wyprzedzając Lutsenkę. Piąty był Zakarin, zaś dziesiąty – Majka.

W klasyfikacji generalnej wciąż prowadzi Yates. Majka utrzymał piątą lokatę.

To Top