Świat

Potwór z dziecięcą twarzą. Sergio Higuita radzi sobie coraz śmielej

Odkrycie poprzedniego sezonu, ale nie takie jak Tadej Pogacar. Zdolny Kolumbijczyk, ale w cieniu Egana Bernala. I ponoć tak wszechstronny jak Alejandro Valverde. Od początku roku Sergio Higuita robi wszystko, aby wkrótce wymieniano go w jednym z rzędzie najmocniejszymi kolarzami obecnego peletonu.

Choć Pablo Escobar i jego kartel z Medellin byli już przeszłością, kiedy niespełna 23 lata temu Sergio Higuita przychodził na świat, rodzinna miejscowość kolarza wciąż nie należała do najbezpieczniejszych miejsc na świecie. W wywiadach udzielonych w ostatnich tygodniach Kolumbijczyk przyznawał, że zdarzało mu się widzieć i słyszeć strzelaniny. Mimo to pytany o swoje ulubione miasto na świecie, odpowiada: Medellin.

– Lubię, kiedy coś się dzieje, kiedy czuję adrenalinę. Gdyby nie kolarstwo, zajmowałbym się ratownictwem medycznym – mówi o sobie. Ryzyko, że Kolumbijczyk nie wybierze jazdy na rowerze, było jednak niewielkie. Ścigać zaczął się bowiem szybko, już w wieku 5-6 lat. Na pierwszy wyścig zapisał go nauczyciel. Chłopiec z Medellin nie wygrał, ale stanął na podium, za co dostał medal i różne nagrody. To wystarczyło, aby kolejny raz pojawił się na starcie i miał motywację na następne lata.

Filigranowy (ma 166 cm wzrostu) Sergio w 2016 roku związał się z kolumbijską grupą Manzana Postobon. W swoich pierwszych startach nieźle prezentował się na etapówkach we Francji, Hiszpanii czy Portugalii, plasując się w czołówce albo klasyfikacji górskich, albo młodzieżowych. Zajął 10. miejsce w wygranym przez Simona Yatesa Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika. W kolejnym roku dołożył wygraną klasyfikację górską w Vuelta a Asturias (2.1), ale prawdziwy rozkwit jego talentu przypadł na trzeci sezon ścigania. Wtedy wygrał etap i był piąty w klasyfikacji generalnej Vuelta a Colombia. Wówczas Jonathan Vaughters, menadżer EF Education First zapisał sobie jego nazwisko w notesie.

Kurs przyspieszony

Nie tylko Amerykanin zwrócił uwagę na młodego Kolumbijczyka, ale jak później tłumaczył Higuita, grupa od lat związana z Cannondalem przekonała go rodzinną atmosferą. Zanim jednak Sergio założył charakterystyczny różowo-niebieski strój, musiał zdobyć doświadczenie. Dlatego sezon 2019 rozpoczął w Fundacion Euskadi, w której miał jeździć do lipca.

Przygodę z nowym zespołem rozpoczął od dobrych występów na Majorce i zwycięstwa w klasyfikacji młodzieżowej Volta a la Comunitat Valenciana. Wtedy też z uwagi na wszechstronność zaczęto porównywać go do Alejandra Valverde. W Vuelta a Andalucia (2.HC) uplasował się na siódmym miejscu w generalce. Po drodze zajął drugie miejsce na etapie do Granady, pokonując na finiszu Stevena Kruijswijka, Adama Yatesa i Jakoba Fuglsanga. – Lubię sprinty, gdy mogę pokazać, co potrafię. Ludzie są zawsze zaskoczeni, że ktoś tak mały potrafi tak finiszować – mówił później Higuita, niejako potwierdzając swoją wszechstronność.

Gdy do imponującej jak na debiutanta listy wyników, dopisał jeszcze zwycięstwo etapowe w Volta ao Alentejo (2.2), 3. miejsce w Gran Premio Miguel Indurain i 4. w Klasika Primavera de Amorebieta, Vaughters nie miał żadnych wątpliwości. Zwrócił się do UCI o zgodę na szybsze przeniesienie młodego Kolumbijczka do EF Education First i w maju, na kilka dni przed Amgen Tour of California, przedstawił go dziennikarzom. – Sergio to wyjątkowy talent. Bardzo cieszymy się, że UCI pozwoliło nam sprowadzić go nieco wcześniej w tym roku – mówił podczas konferencji prasowej, chwaląc też jazdę Higuity po górach. Sam zawodnik nie krył zadowolenia, ale też obiecywał zaangażowanie. – Trudno było się tu dostać, ale jeszcze trudniej będzie się utrzymać, więc biorę się do pracy. Nie mogę się doczekać jazdy dla takich ludzi jak Rigoberto Uran czy Tejay van Garderen, których podziwiałem, gdy byłem młodszy. Możliwość startów u ich boku będzie wielką motywacją – zapewniał.

Narodziny potwora

Vaughters raczej nie spodziewał się, że jego nowy zawodnik tak szybko odnajdzie się w nowej grupie. Zaczął spokojnie, ale piątego dnia zajął 3. miejsce na etapie, dobrze odnajdując się na finiszu z większej grupy. To właśnie wtedy mówił, że lubi zaskakiwać swoimi umiejętnościami sprintu. Dzień później wykorzystał swoją najmocniejszą stronę – jazdę pod górę. Na etapie kończącym się podjazdem do Mount Baldy oderwał się od reszty razem z Tadejem Pogacarem.

Powinien wtedy wygrać ze Słoweńcem. Na ostatnim łuku pojechał jednak za szeroko i kolarz UAE Team Emirates triumfował, powiększając dzięki bonifikacie swoją przewagę w klasyfikacji generalnej. – Drugie miejsce to też dobry rezultat. To był etap , który mogłem wygrać, ale takie jest kolarstwo. Trzeba się uczyć. Ja jestem szczęśliwy, że spełniam marzenia – mówił wtedy. Właśnie w Kalifornii Higuita zyskał przydomek Monster. Wymyślił go Vaughters. Gila Monster, czyli Heloderma arizońska to jadowita jaszczurka z południowego zachodu Stanów Zjednoczonych. – Jest mała, ale bardzo niebezpieczna. Tak jak Sergio – mówił dyrektor grupy.

Luka po Uranie

Dobra jazda na przedostatnim etapie zapewniła Kolumbijczykowi drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Amgen ToC. Kilka tygodni później Higuita ukończył na czwartym miejscu Tour de Pologne, więc mógł jechać na swój pierwszy wielki tour. Od początku ubiegłorocznej Vuelty jechał nieźle. Po drugim etapie, prowadzącym do Calpe, awansował do pierwszej dziesiątki. Wypadł z niej trzy dni później, ale było to nic w porównaniu z tym, co wydarzył się na szóstym odcinku wyścigu. Po upadku liderujący grupie Rigoberto Uran oraz Hugh Carty nie dojechali do Ares del Maestrat. Teyaj van Garderen co prawda przeciął linię mety, ale dzień później już nie wystartował.

Młody Kolumbijczyk też upadł tamtego feralnego dnia, ale on „jedynie” poobcierał sobie plecy i bez większych strat ukończył etap. Tym sposobem kolarzy, u boku których tak pragnął jeździć Higuita już w wyścigu nie było, a on sam stał się dla grupy największą nadzieją na uratowanie Vuelty.

W kolejnych dniach 22-latek zachowywał szanse na powrót do pierwszej dziesiątki. Trzeci tydzień przyniósł jednak kumulację zmęczenia i wydawało się, że debiutującemu w wielkim tourze Kolumbijczykowi może zacząć brakować sił. Zasnął w autobusie wiozącym kolarzy na start 17. etapu, więc dyrektor sportowy Juan Manuel Garate doradził mu, aby nie przejmował się miejscem w klasyfikacji generalnej i etap potraktował regeneracyjnie.

Pozostali mieli na ten dzień inne plany i Phillip Gilbert wygrał z rekordową średnią ponad 50 km/h. Higuita stracił do niego ponad 23 minuty, spadając o sześć miejsc w klasyfikacji generalnej. O pozycji w pierwszej dziesiątce mógł zapomnieć, ale zgodnie z sugestią Garate zdołał nieco wypocząć. Następnego dnia zabrał się do ucieczki dnia, z której potem zaatakował. Zjazd do Becerril de la Sierra określił później jako najbardziej ryzykowny w swoim życiu. Na mecie był 15 sekund przed Primozem Roglicem, Alejandro Valverde i Rafałem Majką.

– Gdyby wcześniej powiedziano mi, że wygram etap taki jak ten w pierwszym roku w World Tourze, nigdy bym nie uwierzył – powiedział Sergio. Wspomniał też o ciężkiej pracy wykonanej podczas wyścigów w Hiszpanii na początku roku. – Wiedziałem, że mogę tu coś osiągnąć – tłumaczył, dziękując za wsparcie od Euskadi i EF Education First. Zapowiedział też, że zadzwoni do przebywającego w szpitalu Urana. – Zawsze mówił mi, że mogę tu wygrać etap – zdradził.

Nie tylko wspinaczki

Gdyby nie szybki zjazd do mety, Higuita nie utrzymałby prowadzenia na tamtym etapie. Gdy dodamy to do wcześniej wspomnianych dobrej jazdy pod górę i umiejętności sprinterskich, zrozumiemy, dlaczego w EF Pro Cycling uznają go za jednego z najbardziej wszechstronnych kolarzy w grupie. Oczywiście nie jest tak, że Higuita – niemal wbrew prawom natury – każdy sprint rozstrzyga na swoją korzyść. Podczas wyścigu orlików na mistrzostwach świata w Yorkshire dojechał w czołowej grupie, ale finiszował piąty i nawet po dyskwalifikacji Nilsa Eekhoffa musiał obejść się bez medalu.

W niedawnym wywiadzie z El Pais Luis Fernando Saldarriaga, który pracował z Higuitą jako nastolatkiem, zwrócił uwagę na jeszcze dwie cechy kolarza – dobre panowanie nad rowerem i zdolność podejmowania trafnych decyzji taktycznych w grupie.

Kalendarz startów Higuity świadczy zresztą o wszechstronnych możliwościach. W marcu Kolumbijczyk wystartuje w Paryż-Nicea, a w kwietniu w Kraju Basków. Następnie sprawdzi się w ardeńskich klasykach, żeby w lipcu zadebiutować w Tour de France. Potem wystartuje też w Tour of Utah, Grand Prix Quebecu oraz Montrealu, a także w Il Lombardii.

Wyjście z cienia

We wszystkich tych wyścigach zobaczymy go w koszulce mistrza Kolumbii. Drugiego dnia lutego Higuita wygrał krajowy czempionat w Tunji. Na 20 kilometrów przed metą zaatakował wraz z Ivanem Sosą z Team Ineos. Uciekinierzy mieli 30 sekund przewagi nad goniącymi, gdy Sosa upadł na zakręcie. Higuita samotnie pomknął do mety, wjeżdżając z ponad minutą przewagi nad Eganem Bernalem, który wcześniej, gdy jeszcze wszyscy byli w peletonie, także zanotował upadek. Swoją dobrą formę Monster potwierdził w narodowym wyścigu Kolumbijczyków. Wraz z kolegami z grupy wygrał otwierającą rywalizację drużynową jazdę na czas. Czwartego dnia przejął koszulkę lidera od Jonathana Caicedo, gdy na ostatnich metrach etapu do Santa Rosa de Viterbo wyskoczył zza koła Juliana Alaphilippe’a, zostawiając w tyle także Bernala.

Triumfator ubiegłorocznego Tour de France dwoił się i troił ostatniego dnia wyścigu, aby zniwelować niespełna minutową stratę. Higuita wytrzymał jednak jego ataki wyprowadzane wspólne z Richardem Carapazem, po czym sam skontrował razem z Danielem Martinezem.

Martinez jeździ w WorldTourze już trzeci sezon. Na razie bez spektakularnych sukcesów, ale dwa razy z rzędu zdobył mistrzostwo Kolumbii w jeździe na czas i to właśnie z nim Higuita duża trenował w tygodniach poprzedzających przyjście do Education First. – Przeciągnął mnie dookoła na pełnym gazie – wspominał później ten czas Sergio. To właśnie Martinez wygrał ostatni etap w Kolumbii, przypieczętowując swoje drugie miejsce w wyścigu.

Higuita wjechał na metę sekundę po nim. Czekała tam na niego Laura, z którą od kilku lat są parą. Jak relacjonowały miejscowe media, dziewczyna przekonała szefa biura, aby pozwolił jej udać się do Bogoty. – To było bardzo łatwe, ponieważ w biurze są fanami Sergio. O 21:00 kupiliśmy bilety i tu przyjechaliśmy mówiła. Jej chłopak w rozmowie z ESPN nie ukrywał radości z triumfu. – Jestem bardzo szczęśliwy, bo to pierwsza wygrana w klasyfikacji generalnej w mojej karierze – mówił.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że nie ostatnia.

Sebastian Torzewski

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top