Świat

Pirmin Lang przyznał się do stosowania dopingu

Były kolarz m.in. IAM Cycling, ostatnio pracujący w Swiss Racing Academy Pirmin Lang przyznał, że był uwikłany w proceder dopingowy, rozpracowywany pod kryptonimem “Aderlass”. “Kłamałem i jestem w pełni odpowiedzialny za swoje czyny” – napisał w oświadczeniu.

Szwajcar nigdy nie należał nawet do wyróżniających się postaci światowego peletonu. Zawodowcem był przez zaledwie siedem sezonów – od 2011 do 2017 roku. Przez dwa sezony (2015, 2016) jeździł razem z IAM Cycling na szczeblu World Touru, zaliczając m.in. występ w Vuelta a Espana.

Po zakończeniu zawodowej kariery pracował w Swiss Racing Academy, gdzie szefował całemu projektowi. Jego przygoda z tą formacją zakończyła się w piątek, późnym wieczorem.

W specjalnym oświadczeniu, opublikowanym za pośrednictwem Twittera Lang przyznał, że był uwikłany w dopingowy proceder. “Oszukiwałem w trakcie swojej zawodowej kariery. Byłem częścią siatki Aderlass. Kłamałem i jestem w pełni odpowiedzialny za swoje czyny” – czytamy.

Niedługo po pojawieniu się tego oświadczenia Swiss Racing Academy ogłosiła zerwanie współpracy ze swoim szefem ze skutkiem natychmiastowym. Jednocześnie zapewniła, że nie ma żadnych przesłanek, by jakiekolwiek nielegalne procedury stosowane były wewnątrz zespołu. Jak czytamy, “Lang chciał ochronić nową generację przed błędami, jakie on sam popełnił”.

Póki co nie wiadomo, jaki los czeka byłego zawodnika. Inni kolarze, którzy uwikłani są w “Aderlass” – Riccardo Zoidl i Stefan Denifl są zagrożeni wieloletnim więzieniem.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top