Świat

Vuelta a Andalucia 2020: Jakob Fuglsang wygrał pierwszy etap

Jakob Fuglsang
Jakob Fuglsang / fot. Astana

Jakob Fuglsang (Astana) wygrał pierwszy etap Vuelta a Andalucia. Duńczyk na ostatnich metrach pokonał Mikela Landę (Bahrain-McLaren).

W przeciwieństwie do odbywającego się niemal równolegle Volta ao Algarve, rywalizację w Analuzji od razu otwierał odcinek dla “grubych ryb” peletonu. 174-kilometrowy etap znaczyła bardzo trudna końcówka z podjazdem na Puerto de las Palomas (10km, 6,6%). Finałowy kilometr to z kolei sztywna “ścianka” po dłuższym zjeździe, na wyłożonej czymś między kostką a płytami nawierzchni.

źr. La Flamme Rouge

Na tym trudnym odcinku do ataku wkrótce po starcie zerwało się jedenastu kolarzy, w gronie których byli m.in. Carmelo Urbano (Caja Rural), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale) i Willie Smit (Burgos-BH). 35 kilometrów przed metą na czele ostała się już tylko trójka: Maurits Lammertink (Circus-Wanty), Kobe Goossens (Lotto Soudal) i Smit, z przewagą trzech minut nad peletonem.

Już na stokach Puerto de las Palomas do trójki na czele dojechać zdążyli jeszcze Juan Felipe Osorio (Burgos) i Txomin Juansti (Fundacion – Orbea). 20 kilometrów przed “kreską” przewaga wynosiła dwie minuty. Peleton napędzał Movistar, który błyskawicznie zneutralizował odjazd, a raczej – to, co z niego zostało.

W momencie dogonienia ostatniego z uciekinierów zaatakował Loic Vliegen (Circus-Wanty), który na podjeździe zdołał sobie wypracować około 20 sekund przewagi, ale szybko został dogoniony. Kolejną odpowiedzią był atak Mikela Landy (Bahrain-McLaren), za którym podążył Jakob Fuglsang (Astana). Duet miał 10 kilometrów przed metą kilka sekund przewagi nad pościgiem złożonym z najwytrzymalszych “górali”.

U szczytu podjazdu (7 km przed “kreską”) hiszpańsko-duński duet miał już 40 sekund przewagi i jasnym było, że to właśnie on stoczy między sobą pojedynek o zwycięstwo. Wszystko rozegrało się na finałowej, kilometrowej ściance. Tam lepszy okazał się Fuglsang, który wyprzedził “Landianiego” o cztery sekundy. Podium uzupełnił najlepszy w grupie pościgowej Dylan Teuns (także Bahrain-McLaren).

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top