Świat

Mathieu van der Poel z pełną swobodą na szosie

Mathieu van der Poel
Mathieu van der Poel / fot. Alpecin-Fenix

Dyrektor sportowy ekipy Alpecin-Fenix – Michel Cornelisse przyznał, że podczas wyścigów szosowych nie ogranicza Matheiu van der Poela żadnymi taktycznymi obostrzeniami. „Ważnym jest, by kolarze z tego pokolenia byli skłonni do ryzyka” – argumentował.

25-letni Holender już w środę rozpocznie szosowy sezon 2020 startem w Volta ao Algarve. Będzie to dla niego pierwsze przetarcie, przygotowujące do kampanii klasyków, którą otworzy występ w Omloop Het Nieuwsblad (29 lutego). Tuż przed tym występem dyrektor sportowy jego drużyny, Michel Cornelisse opowiedział o kulisach pracy z gwiazdą tego formatu w podcaście „De Grote Plaat”.

Z jego relacji wyłania się obraz zupełnie zwyczajnego chłopaka, któremu wielkie sukcesy w żaden sposób nie przewróciły w głowie. „Przed startami jest bardzo poważny, ale jedynie do momentu, aż powiedziane zostaną wszystkie najważniejsze rzeczy dotyczące wyścigu. Potem zaczyna się zabawa” – mówił. Dodał jednak przy tym, że nastrój Van der Poela często bywa zmienny. „To jednak normalne. Gdy przegrywa, ma gorszy humor, ale innym razem bywa najlepszym kompanem dyskusji. To prosty chłopak” – podsumował.

Cornelisse odniósł się również do pracy z kolarzem tego kalibru podczas wyścigów. Co ciekawe przyznał, że nie ogranicza go żadnymi taktycznymi wskazówkami i wierzy, że to on sam jest w odpowiedni sposób w stanie rozczytać wydarzenia na trasie. „To nie jest łatwy zawodnik do prowadzenia, ale ja nawet nie próbuję tego robić” – mówił otwarcie dodając, że taka postawa jest w zgodzie z jego duchem, zakładającym umożliwianie kolarzom podejmowanie ryzyka.

Van der Poel do rywalizacji w Volta ao Algarve przystąpi bezpośrednio po bardzo udanym sezonie przełajowym. W jego trakcie obronił m.in. mistrzostwo świata, w pokonać pozwolił się zaledwie jeden raz.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top