Świat

Sześciometrowy pomnik Marco Pantaniego stanie na Plan di Montecampione

Marco Pantani
Marco Pantani / fot. Yuzuru Sunada / Wikimedia Commons

Marco Pantani doczeka się kolejnego pomnika. Jego sześciometrowa statua zdobić będzie jeden z ikonicznych podjazdów Giro d’Italia – Plan di Montecampione, gdzie „Pirat” triumfował podczas Giro d’Italia w 1998 roku.

O powstaniu monumentu poinformowano przy okazji Włoskich Targów Turystycznych, które aktualnie trwają w Mediolanie. Ma on ukazywać Pantaniego z szeroko rozłożonymi ramionami, ze wzrokiem skierowanym ku górze – dokładnie tak, jak jedna z jego najsłynniejszych fotografii, uwieczniająca moment triumfu w jednym z najpopularniejszych włoskich ośrodków narciarskich.

Co ciekawe, pomnik ma powstać dzięki zbiórce funduszy, zorganizowanej wśród sympatyków kolarstwa. Potrzebna kwota to 50 tysięcy euro a każdy, kto dokona wpłaty na ten cel, uhonorowany zostanie pamiątkową tabliczką umieszczoną u podstawy pomnika. Minimalna „cegiełka” to 500 euro.

„Pantani to uosobienie legendy włoskiego sportu. Myślę, że powstanie takiego dzieła w miejscu o historycznym z jego punktu widzenia znaczeniu gwałtownie podniesie jego atrakcyjność” – oceniła cytowana przez „Brescia Today” Lara Magoni, odpowiedzialna za turystykę w Lombardii.

Szarża „Pirata” na Plan di Montecampione do dziś uznawana jest za jeden z najbardziej epickich aktów kolarstwa. Pierwszy atak przypuścił on na 20 kilometrów przed metą, „odsiewając” wszystkich rywali i wjeżdżając na finisz niemal minutę przed drugim Pawłem Tonkowem i ponad trzy przed trzecim Giuseppe Guerinim.

(fot. Yuzuru Sunada / Wikimedia Commons)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top