Świat

Mathieu van der Poel na rozdrożu

Mathieu van der Poel
Mathieu van der Poel / fot. Alpecin-Fenix

Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) obronił w niedzielę mistrzostwo świata w kolarstwie przełajowym. Myśli Holendra nieustannie wybiegają jednak ku szosie i Grand Tourom, na rzecz których zrezygnować będzie musiał z kolarstwa górskiego.

Sezon 2019 był dla Van der Poela przełomowy, jeżeli chodzi o wyścigi na asfalcie. Fakt, iż jego ekipa – Corendon-Circus otrzymała licencję ProContinental oznaczał, że mogliśmy oglądać 25-latka w najważniejszych wyścigach świata. Możliwość startu chociażby w Amstel Gold Race wykorzystał on w najlepszy z możliwych sposobów, stając na najwyższym stopniu podium.

Rok olimpijski będzie pod kątem występów na szosie kolejnym krokiem naprzód. Wraz z Alpecin-Fenix (nowa nazwa jego drużyny) najbardziej uniwersalnego zawodnika współczesnego kolarstwa zobaczymy w akcji m.in. podczas Strade Bianche i Mediolan – San Remo czy pierwszego w jego karierze wyścigu etapowego kategorii World Tour – Volta a Catalunya. Sporo mówiło się również o tym, że MvdP stanie na starcie Vuelta a Espana, jednak wszystko wskazuje na to, że w tym roku do tego nie dojdzie.

Według Van der Poela odpowiednie przygotowanie do Grand Tourów nie jest możliwe bez kompletnego porzucenia kolarstwa górskiego, czego on póki co (a zwłaszcza na kilka miesięcy przed igrzyskami, gdzie celuje w złoty medal) robić nie chce. “Przejechanie Grand Touru jest na mojej liście rzeczy do zrobienia. Kolarstwo górskie jednak bardzo kocham i ciężko będzie się z nim pożegnać” – mówił, cytowany przez “Cyclingnews”.

Jednocześnie Holender nie ma złudzeń w kwestii tego, że prędzej czy później będzie musiał zdecydować się na taki krok. Myśląc o wyścigach trzytygodniowych przyznał jednak otwarcie, że raczej nie będzie nigdy mógł marzyć o walce w klasyfikacji generalnej.

“Na pewno nie wspinam się tak, jak mój dziadek (Raymond Poulidor – przyp.red.) i w tempie, które pozwalałoby na dotrzymanie kroku najlepszym. Myślę, że moim celem byłaby walka o etapy” – ocenił.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top