Polska

Trofeo Serra de Tramuntana: Emanuel Buchmann najlepszy

Emmanuel Buchmann
Il Lombardia 2019 - 113th Edition - Bergamo - Como 243 km - 12/10/2019 - - photo Luca Bettini/BettiniPhoto©2019

Emanuel Buchmann (BORA-hansgrohe) wygrał Trofeo Serra de Tramuntana (1.1). Niemiec, czwarty kolarz ubiegłorocznego Tour de France wjechał na metę samotnie, wyprzedzając Alejandro Valverde (Movistar) i kolegę z ekipy, Gregora Muhlbergera.

Drugi akt kolarskiej rywalizacji na Majorce zapowiadał się o wiele bardziej emocjonująco, niż ten pierwszy. Zawodnicy do pokonania mieli 160 kilometrów, a profil trasy zdecydowanie faworyzował górali i najbardziej wytrzymałych spośród specjalistów od klasyków.

Polscy fani liczyli, że z wysokiego „C” sezon otworzy Rafał Majka (BORA-hansgrone), dla którego był to premierowy występ w 2020 roku. Podobnie z resztą, jak dla dwóch innych naszych rodaków, którzy stanęli na linii startu – Tomasza Marczyńskiego (Lotto Soudal) oraz Łukasza Owsiana (Arkea-Samsic).

źr. La Flamme Rouge

Żadnego z Biało-Czerwonych nie oglądaliśmy w ucieczce dnia, która zawiązała się niedługo po starcie ostrym. W jej skład weszła siódemka kolarzy: Nils Politt (Israel Start Up Nation), Juan Fernando Calle (Caja Rural), Isaac Canton (Burgos-BH), Joan Bou (Fundacion – Orbea), Diego Pablo Sevilla (Kometa-Xstra), Robert Scott (Canyon) i Damian Luscher (Swiss Racing Academy). Główna grupa “odpuściła” na trzy i pół minuty.

Z czasem różnica ta oczywiście spadała i po przejechaniu 115 kilometrów (na szczycie ostatniej wspinaczki) wynosiła tylko 30 sekund. Do grupki dołączył Lennard Kamna (Bora), który utrzymał się na czele najdłużej.

Po wchłonięciu pozostałych członków ucieczki (25km od mety) niemal natychmiast zaatakowali Emanuel Buchmann (Bora) i Marc Soler (Movistar). Dopędzili oni i zostawili za sobą Kamnę, a po chwili dołączyli do nich Alejandro Valverde (Movistar) oraz Harm Vanhoucke (Lotto Soudal). Ta czwórka na 22 kilometry przed metą miała około 15 sekund przewagi nad kolejną, 12-osobową grupą.

Bardzo “mocno” wyglądał Buchmann, który przypuścił atak i oderwał się od trójki. Na 10 kilometrów przed metą miał on nad nią 15 sekund przewagi, ale sukcesywnie ten zapas powiększał. Po kolejnych 3000 metrów zdołał go podwoić i wygraną miał na wyciągnięcie ręki. W międzyczasie “El Bala” i spółka zostali dogonieni przez kolejną grupę.

4 kilometry przed finiszem Niemiec cieszył się już 37-sekundową przewagą i powoli mógł zastanawiać się nad tym, jak celebrować zwycięstwo. Linię mety przeciął samotnie. Drugi był Valverde, a trzeci – Gregor Muhlberger (Bora). Rafał Majka przyjechał w drugiej grupie, około 20. pozycji.

Wyniki Trofeo Serra de Tramuntana (1.1):

  1. Emanuel Buchmann (BORA-hansgrohe)
  2. Alejandro Valverde (Movistar)
  3. Gregor Muhlberger (BORA-hansgrohe)

(fot. BORA-hansgrohe / Bettiniphoto)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top