Świat

Wasyl Kiryjenka zakończył karierę

Wasyl Kiryjenka (Team Ineos) ogłosił zakończenie zawodowej kariery. Przyczyną takiej decyzji Białorusina są problemy z sercem.

Wybitny specjalista w jeździe indywidualnej na czas (zdobył w tej specjalności mistrzostwo świata w Richmond, w 2015 roku) od dłuższego czasu uskarżał się na nieprawidłowości pracy serca. Z ich powodu opuścił pierwszą część sezonu 2019, powracając do zmagań dopiero w odbywającym się na przełomie kwietnia i maja Tour de Romandie.

Niedługo później wywalczył złoty medal igrzysk europejskich i wydawało się, że problemy ma za sobą. Sezon zakończył startem w mistrzostwach świata. Tego 2020 już nie rozpoczął, gdyż znów dało o sobie znać serce.

“To dla mnie bardzo smutny dzień, ale wierzę, że podjąłem słuszną decyzję” – mówił Kiryjenka, cytowany przez biuro prasowe swojej drużyny. Dodał również, iż konsultował się w tej sprawie ze sztabem medycznym Ineos.

Szef grupy, Dave Brailsford dziękując 38-latkowi za czas spędzony w ekipie zaznaczył, że ta “będzie wspierać go w przyszłości”. Nie doprecyzował przy tym, o co konkretnie chodziło.

Kiryjenka w Ineos (a wcześniej – Sky) jeździł od 2013 roku. Wcześniej reprezentował barwy Movistaru (2009-2012), a w początkach kariery – polskiej ekipy PSB, gdzie występował obok m.in. Roberta Radosza.

Pełne palmares zawodnika obejmuje, obok wspomnianego mistrzostwa świata i złota igrzysk europejskich również trzy triumfy etapowe Giro d’Italia, jeden Vuelta a Espana i dwa kolejne krążki MŚ: srebro i brąz.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top