Świat

Vuelta a San Juan 2020: Fernando Gaviria wygrał czwarty etap

Fernando Gaviria (UAE Team – Emirates) wygrał toczący się w szalonym tempie czwarty etap Vuelta a San Juan. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step).

185-kilometrowy odcinek klasyfikowany był jako pagórkowaty, choć w rzeczywistości znalazła się na nim tylko jedna przeszkoda – liczący ponad 20 kilometrów podjazd z premią górską 1. kategorii na szczycie. Z niej do mety było do mety jednak jeszcze niemal 90 kilometrów trasą prowadząca nieustannie lekko w dół.

źr. La Flamme Rouge

W pewnych sprzyjających okolicznościach taki profil mógł sprzyjać uciekinierom, lecz ekipy sprinterskie nie chciały doprowadzić do scenariusza innego, niż masowy finisz. Stąd narzucały potężne tempo, neutralizując wszystkie próby odjazdów. Jeszcze niespełna 80 kilometrów od mety wszyscy jechali razem, a średnia prędkość wynosiła… 55 kilometrów na godzinę!

Peleton zwolnił nieco dopiero około 50 kilometrów od mety, pozwalając oderwać się dwójce: Pelo Goikoetxea (Fundacion-Orbea) – Robert Carpenter (Rally Cycling). Duet ten zdołał odjechać na 40 sekund i utrzymywał taki zapas dość długo, ale pociągi sprinterskie doskonale wiedziały na ile mogą mu pozwolić.

18 kilometrów przed “kreską” dwójka wciąż miała pół minuty przewagi, lecz mimo to jej los był przesądzony. W międzyczasie nad trasę zawitała potężna ulewa, na szczęście – jedynie przejściowa. Uciekinierzy jeszcze na 5 kilometrów przed metą mieli kilkanaście sekund zapasu, ale ich przygoda w końcu się zakończyła.

Zgodnie z przewidywaniami, o losach etapu zdecydował sprint. Na finałowych kilometrach na czele jechały ekipy Deceuninck – Quick Step, BORA-hansgrohe i UAE Team – Emirates. Najlepiej swojego sprintera rozprowadziła ta ostatnia. Drugie miejsce zajął Rudy Barbier (Israel Start Up Nation), zaś podium uzupełnił Alvaro Hodeg z DQS. Liderem klasyfikacji generalnej jest niezmiennie jego kompan z drużyny, Remco Evenepoel.

Wyniki IV etapu Vuelta a San Juan:

  1. Fernando Gaviria (UAE Team – Emirates)
  2. Rudy Barbier (Israel Start Up Nation)
  3. Alvaro Hodeg (Deceuninck – Quick Step)
Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top