Świat

Santos Tour Down Under 2020: Matthew Holmes najlepszy na Willunga Hill, Richie Porte zgarnia “generalkę”

Matthew Holmes (Lotto Soudal) wygrał po ucieczce finałowy etap Santos Tour Down Under. Brytyjczyk wyprzedził na finiszu Richiego Porte’a (Trek-Segafredo), który zgarnął triumf w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce zajął w niej kolarz CCC Team – Simon Geschke.

Sześciodniową rywalizację w Australii wieńczył 125-kilometrowy etap z metą na Willunga Hill – podjeździe, którego niekwestionowanym królem był Richie Porte. Kolarz Trek-Segafredo zwyciężał tam nieprzerwanie od 2014 roku i także tym razem był wielkim faworytem.

źr. La Flamme Rouge

Niedługo po starcie zawiązała się gigantyczna (jak na warunki wyścigu), 26-osobowa ucieczka. W jej skład weszli między innymi: Cesare Benedetti (BORA-hansgrohe), Joey Rosskopf (CCC Team), Luke Rowe (Team Ineos) czy Andre Greipel (Israel Start Up Nation). Przewaga tej potężnej grupy wynosiła w pewnym momencie ponad pięć minut.

Spora część, bo aż 12 śmiałków zdołało się utrzymać na czele również po pierwszym podjeździe na Willunga Hill, gdzie Rosskoph zapewnił sobie triumf w klasyfikacji górskiej. Wydawało się, że któryś z nich zgarnie również etapowy skalp. Tak też się stało – na finałowym podjeździe z peletonu zaatakował Richie Porte, który dojechał co prawda do czoła wyścigu, ale przegrał finałowy sprint z 23-letnim Matthew Holmesem (Lotto Soudal), dla którego była to premierowa, zawodowa wygrana. Na swoją korzyść rozstrzygnął za to klasyfikację generalną.

Etapowe podium uzupełnił Manuele Boaro (Astana). Dotychczasowy lider “generalki” , zwycięzca dwóch ostatnich edycji imprezy – Daryl Impey (Mitchelton-Scott) stracił do triumfatora 29 sekund i przełknąć musiał gorzką pigułkę.

Co warte odnotowania, trzecie miejsce zajął w wyścigu Simon Geschke (CCC Team), który sukces ten zawdzięcza… solidności. Ani razu nie ukończył etapu nawet w pierwszej piątce. Jedyny Polak, który ukończył imprezę – Łukasz Wiśniowski był 48.