Świat

Mistrz świata otworzył sezon ostatnim miejscem. Rękawiczki przehandlował na… piwo

Mads Pedersen
Mads Pedersen / fot. Trek-Segafredo

Otwarcia sezonu 2020 nie będzie dobrze wspominać aktualny mistrz świata, Mads Pedersen. Kolarz Trek-Segafredo ukończył Santos Tour Down Under na… ostatnim miejscu w klasyfikacji generalnej. Podczas finałowego etapu wymienił również rękawiczki na piwo od jednego z kibiców.

24-letni Duńczyk sprawił w Yorkshire niemałą niespodziankę, pokonując na finiszu wyścigu ze startu wspólnego Matteo Trentina (obecnie CCC Team). Po czempionacie pojawiał się na starcie trzech imprez: Tour de l’Eurometropole, Tre Valli Varesine i Milano-Torino, lecz żadnej z nich nie ukończył. To sprawiło, że niektórym ekspertom zapaliła się lampka ostrzegawcza. Z drugiej strony jednak – Pedersen miał za sobą długi sezon, wypadało na te wyniki spoglądać z dystansem.

Rok 2020 drugi zawodnik Ronde van Vlaanderen sprzed dwóch lat otwierał na Antypodach. Przed Tour Down Under zapowiadał walkę o każdą pozycję. Deklarował, że za każdego wyprzedzonego zawodnika wpłaci na rzecz ofiar pożarów dolara. Tymczasem… cóż. W trakcie sześciodniowej rywalizacji Duńczyk ani razu nie zmieścił się w czołowej setce (najwyżej – na 111. miejscu był podczas 3. etapu), a australijski wyścig zakończył na… 132., ostatniej pozycji w “generalce”.

Z ciekawości prześledziliśmy więc to, jak swoje sezony otwierali w danych latach wcześniejsi mistrzowie świata. Aby odnaleźć porównywalny występ, trzeba się cofnąć aż do roku 2008 i premierowego występu Paolo Bettiniego, który GP Costa Degli Etruschi ukończył na 130. pozycji, wyprzedzając tylko czwórkę kolarzy.

Oczywiście, fatalny start Pedersena nie oznacza, że równie słabo prezentować się on będzie przez cały sezon. Trzeba jednak przyznać, że noszenie tęczy kojarzy się raczej z innymi wynikami, niż popularna lanterne rouge. No i z pewnością jazda Duńczyka (który przyznał, że skupiał się na pracy dla Richiego Porte’a) przywoła na nowo dyskusję o “klątwie tęczowej koszulki”…

No i na koniec – na podjeździe Willunga Hill Pedersen wymienił rękawiczki na piwo od jednego z kibiców:

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top