Świat

Santos Tour Down Under 2020: Giacomo Nizzolo najlepszy na piątym etapie, Daryl Impey wraca na fotel lidera

Giacomo Nizzolo
Giacomo Nizzolo / Team NTT

Giacomo Nizzolo (Team NTT) wygrał piąty, przedostatni etap Santos Tour Down Under. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej przejął Daryl Impey (Mitchelton-Scott), który wygrywał dwie ostatnie edycje imprezy. Do rywalizacji nie przystąpił Szymon Sajnok (CCC Team), który dzień wcześniej leżał w kraksie.

Przedostatni akord rywalizacji na Antypodach mógł dla analityków stanowić małą zagwozdkę. Jego profil zdawał się sprzyjać akcjom zaczepnym i zachęcał do prób ucieczki, a jednocześnie – nie wydawał się na tyle wymagający, by bezwzględnie “odsiać” sprinterów. Tak czy inaczej – Na dystansie 149 kilometrów między Glenleng a Victor Harbor zanosiło się na spore emocje.

źr. La Flamme Rouge

Tuż po starcie zaatakował Axel Domont (AG2R La Mondiale), który jednak nie zdołał wypracować sobie dużej przewagi i po kilkudziesięciu kilometrach samotnej walki po prostu się poddał. Kolejny istotniejszy odjazd zawiązał się dopiero 70 kilometrów przed “kreską”, po dwóch lotnych finiszach. Znaleźli się w nim: Mads Pedersen (Trek-Segafredo), Ian Stannard (Team Ineos), Ide Schelling (BORA-hansgrohe) i Josef Cerny (CCC Team). Dołączyć do nich próbowali Samuel Jenner i Sam Welsford (obaj (UniSA), lecz bezskutecznie. Maksymalna przewaga nad peletonem wynosiła 2:10.

Ucieczka dogoniona została u podnóża premii górskiej 2. kategorii (Kerby Hill, 1,6km, 8,7%). Na podjeździe atak przypuścić próbowała grupa faworytów klasyfikacji generalnej, w której znaleźli się: Daryl Impey, Simon Yates, Lucas Hamilton (wszyscy Mitchelton-Scott), Richie Porte (Trek-Segafredo), Mattia Cattaneo, Dries Devenyns (Deceuninck – Quick Step), Rohan Dennis, Pavel Sivakov, Dylan Van Baarle (Team Ineos), Diego Ulissi (UAE Team – Emirates) i George Bennett (Jumbo-Visma). Nie udało im się jednak wypracować dużego zapasu i 6 kilometrów przed metą zostali dogonieni.

O losach etapu zadecydował więc sprint około 50-osobowej grupy, w którym najlepszy okazał się Giacomo Nizzolo (Team NTT). Włoch wyprzedził Simone Consonniego (Cofidis) i Sama Bennetta (Deceuninck – Quick Step). Podczas rozprowadzenia pogubił się nieco Caleb Ewan (Lotto Soudal) – dotychczas zdecydowanie najszybszy zawodnik wyścigu, który był “dopiero” ósmy.

Najwyżej sklasyfikowany kolarz CCC Team – Joey Rosskopf zajął 23. miejsce. Jednocześnie utrzymał on koszulkę górala. Do etapu nie przystąpił Szymon Sajnok, który dzień wcześniej leżał w kraksie.

W klasyfikacji generalnej prowadzenie przejął Daryl Impey, który dzięki sekundom zdobytym na lotnych finiszach wyprzedza teraz Richiego Porte’a. Nadal na 7. pozycji jest Simon Geschke (CCC).

Wyniki 5. etapu Santos Tour Down Under:

  1. Giacomo Nizzolo (Team NTT) – 3:32:45
  2. Simone Consonni (Cofidis) – ten sam czas
  3. Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step) – ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

  1. Daryl Impey (Mitchelton-Scott) – 17:12:15
  2. Richie Porte (Trek-Segafredo) +2s
  3. Robert Power (Team Sunweb) +9s.
Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top