Felietony

Thibau Nys idzie w ślady Mathieu van der Poela

17-letni Thibau Nys wyrasta na kolejnego dominatora w świecie kolarstwa przełajowego. Młody Belg po niedzielnym zwycięstwie w Pucharze Świata we francuskim Nommay, jest już tylko o krok od wyrównania rekordu należącego do Mathieu van der Poela.

Urodzony w Baal syn legendy cyclocrossu – Svena Nysa, Thibau w tym sezonie wystartował w 20 wyścigach z kalendarza Międzynarodowej Unii KolarskieJ (UCI), w których zdecydowanie nie miał sobie równych. Belg wygrał wszystkie najważniejsze imprezy, ulegając tylko trzykrotnie.

Nys sięgnął po tytuł mistrza Europy, mistrza Belgii, ale przede wszystkim triumfował w sześciu edycjach Pucharu Świata. Zawodnik zaplecza Telenet Baloise Lions wygrywał kolejno w Bernie, Taborze, Koksijde, Namur, Heusden-Zolder oraz Nommay. Do skompletowania całego Pucharu Świata brakuje mu tylko jednej edycji, która odbędzie się za tydzień w holenderskim Hoogerheide.

W 15-letniej historii Pucharu Świata juniorów tylko jednemu zawodnikowi udało się wygrać wszystkie odsłony. Zrobił to właśnie Van der Poel, zarówno w pierwszorocznym jak i drugorocznym juniorze. Tylko jednej edycji zabrakło takim zawodnikom jak Arnaud Jouffroy (2007/08), Tijmen Eisning (2008/09) oraz Eli Iserbyt (2014/15). Jak widać, dominacja w juniorze nie zawsze przekłada się na wyniki w elicie.

Warto dodać, że w tym sezonie Puchar Świata juniorów zawiera aż 7 wyścigów, natomiast w latach dominacji Van der Poela, Jouffreya, Eisinga czy Iserbyta ilość odsłon wahała się między cztery, a sześć.

Śladami ojca

Poczynania Thibau z rowerem przełajowym kibice kolarstwa śledzą od najmłodszych lat, a to za sprawą ojca – Svena, który sam jest legendą tego sportu w krajach Beneluksu. “Kanibal z Baal” to dwukrotny mistrz świata elity, ale także sześciokrotny triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Sven pasję do kolarstwa przełajowego wszczepił w syna bardzo wcześnie – Thibau jako kilkuletnie dziecko przemierzało trasy Pucharów Świata na najmniejszych możliwych przełajówkach.

Po zakończeniu kariery Nys Senior skupił się na trenowaniu swojego potomka. Efekty były widoczne bardzo wcześnie, gdyż Thibau już w pierwszorocznym juniorze młodszym sięgnął po tytuł mistrza Belgii. Tę sztukę powtórzył także rok później.

Wszechstronność

Oczywiste było, że docelowo dla świetnie jeżdżącego technicznie Belga główną specjalizacją będą właśnie przełaje, nie przeszkodziło mu to jednak w wygraniu mistrzostw Belgii w kolarstwie górskim, a także w zdobyciu tytułu mistrza prowincji brabanckiej na szosie.

Co ciekawe początki z kolarstwem Nys Junior stawiał w rywalizacji na rowerach BMX, lecz mimo niezłych wyników porzucił tę dyscyplinę na rzecz przełaju. BMX-y pozostały jednak jego wielką pasją i do dziś hobbystycznie jeździ na nich szkoląc technikę jazdy.

W roku 2019 nastolatek odniósł dwa zwycięstwa na szosie – w Grote Prijs Continental Banden wygrał finisz z grupy, zaś w klasyku rozgrywanym w miejscowości Huldenberg wpadł na metę samotnie.

Znalezione obrazy dla zapytania sven nys with son
Thomas Lohnes, AFP/Getty

Przechodząc do kategorii junior, zawodnik AA Drink Young Lions ograniczył starty w innych odmianach kolarstwa, skupiając się na przełajach. Jako pierwszoroczny junior zdobył brąz mistrzostw Europy, brąz mistrzostw Belgii, a na mistrzostwa świata przyjechał tuż za podium.

Świetny technik

Od najmłodszych lat mieszkający na co dzień w Baal kolarz błyszczał wyjątkową jak na swój wiek techniką. Bardzo szybko nauczył się płynnie przeskakiwać przeszkody, a swe umiejętności zaprezentował szerszej publice wjeżdżając na schody zlokalizowane na trasie GP Svena Nysa właśnie w Baal.

DNA Nys

Thibau zyskał w Belgii miano młodej gwiazdy, a jego popularność doprowadziła do tego, że belgijska telewizja emituje serial dokumentalny o nazwie DNA Nys, przedstawiający kulisy jego życia, relacji na linii ojciec-syn, a także ukazujący życie kolarza juniora od drugiej strony. W tym roku widzowie obejrzą już trzeci sezon “DNA Nys”.

Fot. Dirk Vertommen

Szkoła

Łączenie szkoły, treningów, obowiązków związanych z mediami, zobowiązań sponsorskich, a dodatkowo uczestniczenie w kręceniu serialu, na pewno nie jest łatwe. Młody Bełg jest obecnie w ostatniej klasie liceum i jak sam przyznaje nie planuje dalszej edukacji

Po tym roku ma nadzieję, że będzie mógł w pełni skoncentrować się na sporcie. Jestem teraz w ostatnim roku liceum i studia nie są dla mnie opcją.

Szkoła zawsze była na drugim miejscu

– mówi Thibau.
View this post on Instagram

ANTWRP. . . . . . ? @rhode_photo

A post shared by THIBAU NYS (@thibau_nys) on

Co dalej?

Kraje Beneluksu rokrocznie “produkują” coraz to nowe gwiazdy na skalę światową, eksperci jednak są zgodni – to talent na miarę Mathieu van der Poela. Jak to wszystko wpłynie na kondycję psychiczną 17-latka? Obecność mediów w jego życiu prywatnym, presja na wyniki i oczekiwania, aby przerósł ojca? Tego na ten moment nie wie nikt – jedno jest jednak pewne walka między Mathieu van der Poelem, Woutem van Aertem, Tomem Pidcockiem i Thibau Nysem jest czymś co w przeciągu kilku lat chciałby ujrzeć każdy kibic kolarstwa przełajowego.

Autor: Karol Dziambor

(fot. Instagram Thibau Nysa)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top