Świat

Trasa Mistrzostw Belgii w kolarstwie przełajowym ulokowana… na rzece

Fot. Wielerflits.be

W ten weekend Antwerpia stała się przełajową stolicą Belgii. Miasto położone na północy kraju jest bowiem gospodarzem krajowego czempionatu.

To już 103. edycja tej imprezy, lecz tegoroczna zapowiada się niezwykle emocjonująco, a to za sprawą niezwykle wyrównanej stawki, a także trasy.

Jako głównych pretendentów do złotego medalu eksperci stawiają broniącego tytułu sprzed roku Toona Aertsa (Telenet-Fidea Lions), wracającego po kontuzji Wouta van Aerta (Team Jumbo Visma), a także zwycięzce trzech edycji przełajowego Pucharu Świata – Eli Iserbyta (Pauwels Sauzen – Bingoal). Dodatkowo groźni mogą być – brązowy medalista mistrzostw Europy Laurens Sweeck, a także Michael Vanthourenhout (obaj Pauwels Sauzen-Bingoal), czyli obecnie czwarty kolarz rankingu UCI.

Ciekawostką, która na kilka dni wstrząsnęła środowiskiem jest fakt, że część trasy odbędzie się na rzecze! Organizatorzy na rzekę Skaldę wypuścili specjalny ponton, po którym rywalizować będą kolarze. Dodatkowo za pontonem będzie stał specjalny statek, na którym będzie strefa VIP. Nad bezpieczeństwem kolarzy czuwać będą specjalni nurkowie, choć odcinek jest na tyle zabezpieczony, że raczej nie powinno się nikomu nic stać.

Trasę weekendowych zmagań skomentował Niels Albert – dwukrotny mistrz świata w tej dyscyplinie miał okazje jako przejechać jako pierwszy.

“To wymagająca, ale piękna runda z wieloma technicznymi podjazdami i trawersami. Dodatkowo znajdują się liczne sekcje piaszczyste. Ponton, który był przedmiotem wielu kontrowersji, zdecydowanie wart jest trudu jaki wykonał organizator, aby znalazł się na trasie. Na pewno zdobędziemy zasłużonego zwycięzcę, ponieważ będzie to trudna rywalizacja” – komentował Albert.

Start elity zaplanowany jest na godzinę 15:00 w niedzielę, więc już chwilę po 16:00 poznamy zawodnika, który przez najbliższe 12 miesięcy będzie jeździł w koszulce mistrza Belgii.

(fot. Belgian Cycling)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top