Świat

“Giro odzyskuje Kanibala”. Remco Evenepoel zadebiutuje w Grand Tourze

Remco Evenepoel stanie na starcie tegorocznej edycji Giro d’Italia. Kolarz Deceuninck – Quick Step w rozmowie z „La Gazzetta dello Sport” potwierdził wcześniejsze spekulacje mediów.

19-letni Belg, który w sezonie 2019 w wielkim stylu przywitał się z kolarską elitą, triumfując w Classica San Sebastian, sięgając po złoto mistrzostw Europy oraz wicemistrzostwo świata (oba tytuły w jeździe indywidualnej na czas) wielokrotnie podkreślał już, że zależy mu na wszechstronnym rozwoju. Debiut w Grand Tourze wydawał się naturalnym krokiem lecz zagadką pozostawało, czy włodarze drużyny zdecydują się go nań wysłać już w tym roku.

Obciążenia związane z trzytygodniowym wyścigiem wydają się dla tak młodego kolarza ryzykowne, lecz sam Evenepoel nie ma żadnych wątpliwości – chce spróbować. “Nie mogę się doczekać tego wyścigu. To będzie wspaniałe doświadczenie” – mówił, cytowany przez “La Gazzetta dello Sport”. Włosi nie przebierają w słowach, a rozmowę z zawodnikiem zatytułowali “Il Giro ritrova un cannibale” (“Giro odzyskuje Kanibala”), nawiązując do najwybitniejszego kolarza wszech czasów – Eddy’ego Merckxa.

Pokusą do startu w Corsa Rosa mógł być dla 19-latka fakt, że już po pierwszym etapie założyć może koszulkę lidera wyścigu. Imprezę inauguruje bowiem jazda indywidualna na czas w Budapeszcie, której profil zdaje się mu wybitnie sprzyjać. Kolarz Deceuninck – Quick Step oficjalnie nie zamierza jednak narzucać sobie żadnych konkretnych celów. “Chcę brać ten start z dnia na dzień i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Dam z siebie wszystko, ale jednocześnie będę się bawić i uczyć” – deklarował.

O tym, jakim fenomenem jest udział Evenepoela w Giro niech zaświadczy fakt, że ma on teoretyczne (i raczej – wyłącznie takie) szanse, by stać się najmłodszym zwycięzcą w historii wyścigu. Aktualnie rekord ten dzierży Fausto Coppi, który w 1940 roku wygrał mając 20 lat i 268 dni. Belg ostatniego dnia zmagań w Corsa Rosa będzie mieć o 140 dni mniej. 

(fot. Deceuninck – Quick Step)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top