Felietony

Brzydsza siostra też może być sexy

Kolarstwo torowe
Kolarstwo torowe / fot. PZKol

Mobilizacja środowiska żużlowców sprawiła, że najlepszym sportowcem naszego kraju w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” został Bartosz Zmarzlik. Jeszcze w trakcie trwania głosowania pojawiały się głosy oburzenia, że wśród nominowanych brak kolarzy szosowych. Jedynakiem był torowiec – Mateusz Rudyk, który jednak nie zebrał zbyt wielu głosów.

Choć wyborowi Zmarzlika towarzyszyło sporo medialnego szumu, to jednak pomijając to wszystko, trzeba przyznać fanom żużla, że zrobili wszystko, co tylko można, by przedstawiciel ich środowiska zwyciężył. Kluby się mobilizowały, wszyscy, nie patrząc na podziały, namawiali do głosowania. W mediach społecznościowych często pojawiała się sylwetka indywidualnego mistrza świata. I efekt był taki, że dzięki temu Zmarzlik pokonał, trzeba powiedzieć sensacyjnie, Roberta Lewandowskiego i wygrał ten prestiżowy plebiscyt.

I właśnie tej mobilizacji można kibicom czarnego sportu pozazdrościć. Reprezentantem kolarstwa był brązowy medalista mistrzostw świata z Pruszkowa Mateusz Rudyk. Torowcy mają ostatnio świetne wyniki i tym bardziej można było liczyć, że nasz sprinter zajmie dobre miejsce. Tymczasem zabrakło dla niego nawet miejsca w czołowej „10”. Czy słusznie? Nie mnie oceniać, ale na pewno zabrakło wysiłku kibiców kolarstwa, by ta pozycja była wyższa.

Kiedy tylko ogłoszono nominacje, na Twitterze można było przeczytać głosy oburzonych tym, że zabrakło Rafała Majki czy Katarzyny Niewiadomej. Na nic zdały się argumenty, że mimo wszystko nie było obiektywnych podstaw do tego, by w tym gronie się znaleźli, bo po prostu sukcesy innych na mistrzowskich imprezach były większe. Część z nas patrzy na kolarzy przez różowe okulary. Oczywiście, tak jak mówił Marco Pantani, nawet najgorszy kolarz wciąż jest wspaniałym sportowcem. No ale inni są równie wspaniali, a jeśli zdobywają medale, nawet wspanialsi.

Nic to jednak, skoro zabrakło przedstawicieli szosy, można było oddać głos na Rudyka. Medalista mistrzostw świata, absolutny kozak w zawodach Pucharu Świata, do tego wyrazisty, z ciekawą historią i rokujący bardzo dobrze w kontekście igrzysk olimpijskich. Mocny kandydat do miejsca w czołówce plebiscytu. Może nawet do pierwszej piątki?

Niestety okazało się, że jako środowisko jesteśmy mocni głównie w narzekaniu. Jasne, nie każdy musi być fanem kolarstwa torowego. Szosa to jednak królowa tej dyscypliny i pewnie większość kibiców interesuje się głównie tą odmianą kolarstwa. Może i Majka czy Niewiadoma zgromadziliby więcej głosów niż Rudyk, w końcu popularność w tego typu głosowaniach odgrywa kluczową rolę. Nie mniej szkoda, że mając „rodzynka” wśród nominowanych nie potrafiliśmy go docenić. Szczególnie, że ostatnio zasłużył na to jak mało kto.

W tym roku czekają nas emocje podczas igrzysk w Tokio. Choć trzymam kciuki za wszystkich naszych kolarzy, moim zdaniem największe medalowe szanse mają właśnie torowcy w Rudykiem na czele. Olimpijski krążek byłby mocnym argumentem za tym, żeby w przyszłorocznym plebiscycie znów znalazł się w gronie najlepszych i tym razem zajął wyższą lokatę.

Mam nadzieję, że jeżeli tak się stanie, uda nam się w końcu zmobilizować i bardziej docenić jego sportową klasę. Kolarstwo torowe, podobnie zresztą jak górskie, traktowane jest często jak brzydsza siostra szosy, z którą owszem, można czasem pogadać, ale zaproszenie jej na kawę nie wchodzi w rachubę. A tymczasem kiedy ta ściągnie okulary i zamiast obwisłego swetra założy coś bardziej sexy, zupełnie zmienia swoje oblicze. Właśnie tak jest z torem, jak tylko ktoś poświęci mu trochę uwagi, z pewnością się nie zawiedzie, bo emocji tam nie brakuje.

Żużlowcy pokazali, że nie zawsze musi wygrywać któryś ze skoczków, piłkarzy czy lekkoatletów. Złoto na IO byłoby z pewnością mocną kartą przetargową dla kogoś z przedstawicieli kolarstwa. Tylko czy udałoby się nam zmobilizować i wesprzeć naszego przedstawiciela? Nawet jeśli będzie nim teoretycznie ta brzydsza z sióstr?

Jakub Kędzior

(fot. PZKol)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top