Świat

Mathieu van der Poel: “Czuję, że w ubiegłym roku mogłem pozwolić sobie na więcej”

Mathieu van der Poel
Mathieu van der Poel / fot. Corendon-Circus

Matheiu van der Poel (Corendon-Circus), który w poniedziałek oficjalnie zakończył sezon 2019 z dorobkiem 47 zwycięstw przyznał, że w porównaniu do poprzednich lat dominacja nad rywalami przychodzi mu nieco trudniej.

24-latek, który wobec otrzymania przez jego drużynę licencji ProContinental miał w 2019 roku okazję do startów w najważniejszych wyścigach szosowych (m.in. Paryż-Roubaix czy Ronde van Vlaanderen) jeszcze nigdy nie narzucił sobie tak dużych obciążeń, jak w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Występy na szosie płynnie łączył ze startami w MTB, odnosząc w nich znaczące sukcesy. Wszystko to po zakończeniu zmagań w przełajach i… mając w perspektywie powrót do nich jesienią. Ten przebiegł bez komplikacji, a we wszystkich “błotnych” startach Van der Poel dał się pokonać tylko raz – zajmując trzecie miejsce w DVV Insurance Trophy w Ronse.

Choć Holender w przełajach dominował absolutnie niepodzielnie, wygrywając wielokrotnie z olbrzymią łatwością, przyznał on, że w porównaniu do poprzednich sezonów nie czuł nad rywalami aż tak miażdżącej przewagi. “Staram się jeździć tak ekonomicznie, jak tylko to możliwe, a obrona niewielkiej przewagi stała się już moją specjalnością. W tym sezonie [przełajowym-przyp.red.] muszę jednak uruchamiać odrobinę większe rezerwy” – mówił cytowany przez serwis “Wielerflits”.

“Czuję, że w ubiegłym roku mogłem pozwolić sobie na więcej. Sam też zauważam, że obrona zapasu nie jest już tak łatwa. Zyskać kolejne 10 sekund przewagi bywa ciężko” – dodał, podkreślając, że wynika to ze zmian w treningach koniecznych, by “dopasować się” do zmagań na szosie.

Van der Poela w szosowym sezonie 2020 zobaczymy m.in. w Strade Bianche, Mediolan – San Remo i najważniejszych północnych klasykach, na czele z Paryż-Roubaix. W trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio wystartuje on w kolarstwie górskim.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top