Świat

Julian Alaphilippe sportowcem roku we Francji

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe / fot. L'Equipe

Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step) został wybrany sportowcem roku we Francji. 27-latek pozostawił w pokonanym polu m.in. piłkarza Paris Saint-Germain, Kyliana Mbappe.

Na temat sezonu 2019 w wykonaniu Alaphilippe’a napisano już wiele. 12 zwycięstw, w tym m.in. w Strade Bianche, Mediolan – San Remo i Strzale Walońskiej, porywający Tour de France… lista jego osiągnięć jest bardzo długa, lecz kto wie, czy najważniejszym nie było to, czego dokonał w trakcie “Wielkiej Pętli”, dając swoim rodakom po latach posuchy poczucie dumy i wiarę w to, że jeden z nich może w końcu wygrać najbardziej prestiżowy wyścig świata.

Wszechstronny 27-latek, który do bogatego spektrum umiejętności dorzucił w tym roku jazdę indywidualną na czas (wygrał w kończącym się roku dwie “czasówki” – w trakcie Vuelta a San Juan i Tour de France) okazał się bezkonkurencyjny w plebiscycie na sportowca roku we Francji. Zgromadził łącznie aż 1089 punktów, podczas gdy drugi w głosowaniu narciarz alpejski, Alexis Pinturault – zaledwie 470. Podium uzupełnił Kylian Mbappe, piłkarz Paris Saint-Germain z dorobkiem 425 punktów.

Wśród kobiet tytuł trafił do judoczki, Clarisse Agbegnenou. Trzecie miejsce zajęła zawodniczka Canyon // SRAM, aktualna mistrzyni świata MTB – Pauline Ferrand-Prevot.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top