Świat

Chłopak w tęczy. Kim jest Mads Pedersen?

Mads Pedersen
HARROGATE, ENGLAND - SEPTEMBER 29: Podium / Mads Pedersen of Denmark Gold Medal / Celebration / during the 92nd UCI Road World Championships 2019, Men Elite Road Race a 261,8km race from Leeds to Harrogate 125m / RR / @Yorkshire2019 / #Yorkshire2019 / on September 29, 2019 in Harrogate, England. (Photo by Justin Setterfield/Getty Images)

Sezon 2020 czai się już tuż za rogiem. Pewnie wielu z was się dziwi. Ale tak, do Santos Tour Down Under, czyli pierwszej etapówki z kategorii World Tour został mniej niż miesiąc. Każdy, kto śledzi zmagania zawodowców, zdaje sobie sprawę, że pierwsze wyścigi nowego sezonu to często imprezy, które mało który z zawodników traktuje poważnie. A wielu fanów jest wręcz zdania, że sezon tak naprawdę rozpoczyna się Omloopem. I ja chyba się z nimi po trochu zgodzę.

Ale kalendarz jest kalendarzem i nie wypada z nim polemizować, mimo, że w Polsce większość kibiców zastanawia się w tym okresie raczej, czy wiatr pomoże czy przeszkodzi naszym skoczkom. Gdy na socialach kolarzy zauważymy zwiększoną intensywność dodawania zdjęć z małymi kangurkami czy misiami koala, możemy być pewni, że sezon kolarski właśnie się rozpoczął.

Dlaczego akurat taki wstęp? Już tłumaczę. Wyścig w Australii, będzie pierwszym wyścigiem sezonu 2020, dla aktualnie nam panującego Mistrza Świata – dwudziestoczteroletniego Madsa Pedersena z Trek-Segafredo, a co za tym idzie, wypadałoby chłopaka przedstawić.

Sam przedstawić się za bardzo nie chciał. Postanowił sobie, że pierwszym poważnym zawodowym zwycięstwem będzie tytuł Mistrza Świata Elity podczas wyścigu ze startu wspólnego w Yorkshire. Jaki był wyścig z metą w Harrogate, większość z nas jeszcze doskonale pamięta. Powiedzieć o nim że był trudny, to jak powiedzieć o Alejandro Valverde, że jest już doświadczony. Banał.

Duńczyk znalazł się w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu, a dokładniej miejscu formowania najważniejszej grupy dnia. Nie chcę ze tego miejsca ujmować czegokolwiek Mistrzowi Świata, ale wątpliwym jest, że Matteo Trentin widział w nim groźniejszego rywala niż w Mathieu van der Poelu, Holendra „odcięło” wręcz podręcznikowo, został jeszcze dochodzący i odpadający Gianni Moscon, który na jednym z podjazdów na rundzie odpadł już ostatecznie oraz strasznie zmęczony szwajcar Stefan Küng.

Można powiedzieć, że medale były już rozdane, komentatorzy delikatnie sugerowali kolejność na podium – Matteo Trentin (sam marzyłem o tęczy w barwach CCC), Mads Pedersen i trzeci, jadący już na rzęsach Stefan Küng. Najniższy stopień podium się zgadza, Szwajcar miał paliwa w baku tylko na tyle, żeby dojechać do mety z wyżej wymienioną trójką. Jednak przed metą stało się to, co się nawet bukmacherom nie śniło, Włoch wystrzelił do mety, pewny spokojnego odczepienia Pedersena, jednak ten, nie dość, że utrzymał jego koło, to perfekcyjnie skontrował, Trentin sam przyznał się do popełnienia olbrzymiego błędu przed metą, jednak z szacunkiem dodał również, że tego dnia wygrał kolarz najmocniejszy.

A tym najmocniejszym kolarzem był prawie anonimowy Mads Pedersen.

fot. JoostVH Photography

Bez wątpienia zwyciężył największy underdog od czasów wygranej Michała Kwiatkowskiego w hiszpańskiej Ponferradzie. Z tą różnicą, że Michał wygrał po świetnym sezonie, a Mads zdobył najważniejszą koszulkę w peletonie po roku pełnym rozczarowań i problemów zdrowotnych.

Z kolei największym sukcesem młodego Duńczyka było dotąd drugie miejsce w Ronde van Vlaanderen w roku 2018. Miejsce na podium monumentu to bez wątpienia duże osiągniecie, ale ilu mamy zwycięzców monumentów, którzy mistrzostwa świata elity nawet nie powąchali?

Pozwolę sobie tutaj przedstawić listę wszystkich zwycięstw Madsa Pedersena, przed triumfem w wyścigu o tęczę. Dane wg. Pro Cycling Stats

 1. Grand Prix d’Isbergues – Pas de Calais 2019, kategoria. 1.1
 2. Tour de l’Eurométropole 2019, kategoria 1.HC
 3. Etap 4 wyścigu dookoła Danii 2018, kategoria 2.HC
 4. Klasyfikacja generalna wyścigu Tour of Fyen 2018, kategoria 1.1
 5. Etap 2 wyścigu Herald Sun Tour 2018, kategoria 2.1
 6. Klasyfikacja generalna wyścigu Tour of Denmark 2017, kategoria 2.HC
 7. Etap 3 wyścigu Tour of Denmark 2017, kategoria 2.HC
 8. Klasyfikacja generalna wyścigu Tour du Poitou Charentes 2017, kategoria 2.1
 9. Etap 4 wyścigu Tour du Poitou Charentes 2017, kategoria 2.1
 10. Mistrzostwo Danii w wyścigu ze startu wspólnego Elity 2017, NC
 11. Etap 3 wyścigu Tour of Norway 2016, kategoria 2.HC

Musicie się ze mną zgodzić, że lista ta nie jest imponująca. Ale chyba za to kochamy kolarstwo, za to kochamy sport w ogóle, że daje nam emocje, nieprzewidywane rozstrzygnięcia i nie zawsze na najwyższym stopniu podium stają zawodnicy z pierwszych stron gazet.

Na co stać Madsa w sezonie 2020? Osobiście chciałbym, żeby nawiązał do sezonu 2018 i powalczył w wiosennych klasykach, niech koszulka będzie widoczna podczas wyścigów, najlepiej niech będzie widoczna w czubie peletonu oraz podczas dekoracji zwycięzców. Nie wymagam od chłopaka wygrywania monumentów, ale miło byłoby jakby zgarnął na swoje konto kilka znaczących klasyków. Do tego etap Wielkiego Touru i sezon chyba rozliczony.

Jedno jest pewne – dzięki wygranej w Harrogate Mads otrzyma większe wsparcie od zespołu w wyścigach skrojonych pod jego specyfikę. Wypada tylko życzyć, by Duńczyk to wsparcie wykorzystał, a tytuł Mistrza Świata będzie przełomowym momentem dla rozwoju jego kariery. Ja będę mu w tym bardzo kibicował.

(fot. Trek-Segafredo / Justin Setterfield/Getty Images)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top