Świat

Greg van Avermaet broni Michała Kwiatkowskiego. “Z nim jest trochę jak ze mną”

Michał Kwiatkowski
Michał Kwiatkowski / fot. Michał Kapusta

Greg van Avermaet zabrał głos na temat słabszej dyspozycji Michała Kwiatkowskiego w sezonie 2019. Według Belga ocenianie w ten sposób występów Polaka jest lekko nie na miejscu, a w roku olimpijskim powinien od odzyskać właściwy rytm.

“Kwiato” wiosną tego roku błysnął podczas Mediolan – San Remo (był trzeci) i Paryż-Nicea (3. w klasyfikacji generalnej, wygrana klasyfikacja punktowa). Potem zaczęła się jednak stopniowa obniżka formy oraz kryzys, którego kulminacją był bardzo rozczarowujący Tour de France. Po zakończeniu “Wielkiej Pętli” kolarz z Chełmży w zasadzie na poważnie już nie startował. Zrezygnował z udziału w mistrzostwach świata i poświęcił się regeneracji.

Biorąc pod uwagę suche liczby (czyli – punkty rankingowe) był to dla Kwiatkowskiego najsłabszy sezon od siedmiu lat, jednak Van Avermaet celnie zauważył, że dla wielu wyniki uzyskane przez Polaka w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nadal pozostają dla większości kolarzy zwyczajnie nieosiągalne. “Z Kwiatkowskim jest trochę jak ze mną – kiedy przy naszych nazwiskach nie ma pierwszych miejsc, od razu pojawiają się komentarze, że nie spełniamy oczekiwań. A nie zawsze da się wygrywać, nawet będąc w dobrej formie” – ocenił mistrz olimpijski z Rio de Janeiro w rozmowie z Kamilem Wolnickim z “Przeglądu Sportowego”.

Według 34-latka nie można “Kwiato” odzierać również z marzeń o triumfie w klasyfikacji generalnej jednego z Grand Tourów, choć z drugiej strony uważa on, iż będzie to zadanie niezwykle trudne. “Takiemu kolarzowi, jak Kwiatkowski, który potrafi być eksplozywny, trudno o sukcesy w klasyfikacji generalnej wielkiego touru, ale też nie można zabierać mu szans. Polak ma wielki talent, wiele razy udowodnił, że stać go na wielkie rzeczy” – powiedział.

Dla Kwiatkowskiego jednym z kluczowych celów sezonu będą igrzyska olimpijskie w Tokio. O krążek będzie tam walczyć między innymi z obrońcą tytułu. “Najpewniej wierzy w to samo, co ja, czyli że po trzech tygodniach we Francji i krótkiej przerwie będzie silny w Japonii” – analizował Van Avermaet dodając, że w przeszłości Polak pokazał już, że po “Wielkiej Pętli” był w stanie wygrywać.

(fot. Michał Kapusta)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top