Świat

Greg van Avermaet: “Młodsi kolarze szybko osiągają szczyt, ale czekają ich krótsze kariery”

Greg van Avermaet
Greg van Avermaet / fot. CCC Team

Według Grega van Avermaeta młodzi kolarze, którzy szybko osiągają topowy poziom muszą liczyć się z tym, że ich kariery potrwają krócej, niż zawodników z jego pokolenia. “Kolarskie życie wraz z jego rygorami bywa dla nich trudne” – ocenił.

Słowa 34-letniego lidera CCC Team to oczywiście odpowiedź na wysyp talentów, którego świadkami byliśmy w sezonie 2019. 22-letni Egan Bernal (Team Ineos) wygrał Tour de France, 19-letni Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step) sięgnął po wicemistrzostwo świata w jeździe indywidualnej na czas, a Tadej Pogacar (UAE Team – Emirates) zgarnął trzy etapowe skalpy w Vuelta a Espana, a w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce.

Jednocześnie to nie koniec wyliczanki, bo w gronie zawodników, którzy w 2019 roku znacząco wybijali się ponad przeciętność wymienić można chociażby Sergio Higuitę (22 lata, Education First) czy Pawła Siwakowa (22, Team Ineos) który wygrał Tour de Pologne.

Według Van Avermaeta taki szturm kolarskiej młodzieży na szosowe salony to nie zasługa “bardziej utalentowanej generacji” a zmiany podejścia do szkolenia i treningów. “Są o wiele większymi profesjonalistami, niż my” – mówił Belg, odnosząc się do kolarzy ze swojego pokolenia. “W swoim pierwszym sezonie jako zawodowiec nie wiedziałem nic, nie trenowałem z pomiarem mocy, nie dbałem o aerodynamikę… Teraz goście jak Remco czy Egan wchodzą i uczą cię nowych rzeczy” – wyznał.

Jednocześnie, według lidera CCC Team młode pokolenie dysponuje o wiele lepszym zapleczem. “Wychowuje się w lepszych ekipach U-23, które mogą sobie na przykład pozwolić na to, by wyjeżdżać na zgrupowania do ciepłych krajów. My musieliśmy przez cały rok siedzieć w zimnej Belgii” – porównał.

Zdaniem Van Avermaeta Bernal i spółka zapłacą jednak za szybką eksplozję swojego talentu. “Myślę, że mają wcześniejsze szczyty, ale prawdopodobnie i krótsze kariery. Między innymi ze względu na odżywianie – są przecież niezwykle szczupli od najmłodszych lat. Sporo czasu spędzają poza domem, co na pewno również jest trudne dla psychiki. Kolarskie życie wraz z jego rygorami bywa dla nich trudne” – ocenił.

(fot. CCC Team)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top