Polska

Ilnur Zakarin rozważał zmianę obywatelstwa

Ilnur Zakarin
Ilnur Zakarin / fot. Katusha - Alpecin

Ilnur Zakarin, który od 1 stycznia będzie kolarzem CCC Team rozważał zmianę obywatelstwa z rosyjskiego na… cypryjskie. To pokłosie decyzji WADA, która wykluczyła Rosjan z międzynarodowej rywalizacji w imprezach mistrzowskich na okres czterech lat.

Decyzja Światowej Agencji Antydopingowej, która ujrzała światło dzienne 9 grudnia nie odbije się na kolarzach aż tak dotkliwie, jak na przedstawicielach innych dyscyplin. Wyklucza ona bowiem wyłącznie udział w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i “imprezach o charakterze multisportowym”. W takowych Rosjanie będą mogli startować wyłącznie pod neutralną flagą.

Póki co nie ma informacji, czy WADA zabroni startu tym z Rosjan, którzy w przeszłości zaliczali dopingowe wpadki. Taka decyzja zapadła przed IO w Rio de Janeiro, na czym Zakarin ucierpiał – w 2009 roku został zdyskwalifikowany na dwa lata za stosowanie sterydu, metandienonu. Choć ostatecznie podjęto decyzję o dopuszczeniu go do udziału w igrzyskach, zrobiono to… dwa dni przed wyścigiem ze startu wspólnego.

“Ostatnio straciłem już igrzyska przez polityczne gierki. Nie możemy łączyć polityki z igrzyskami. Byłem tego ofiarą” – mówił, cytowany przez “Cyclingnews”. Uważa również, że nie ma podstaw, by zabraniać mu międzynarodowej rywalizacji również tym razem.

“Nie mam nic do ukrycia. Przeszedłem ponad sto testów dopingowych i każdy z nich był negatywny. Wierzę, że mogę wystartować w Tokio” – dodawał. Podkreślił ponadto, że od ponad sześciu lat żyje poza Rosją, a wszystkie testy przeprowadzane były przez UCI i WADA, a nie ograny pochodzące ze Sbornej. “Jestem poza problemem” – przekonuje.

Dodatkowo, Zakarin rozważał zmianę obywatelstwa na cypryjskie. W tym niewielkim, wyspiarskim kraju mieszka od sześciu lat, więc byłoby to czystą formalnością i raz na zawsze rozwiązało jego problemy. Sęk w tym, że po pierwsze – Cypr nie wywalczył miejsca na IO (a pule startowe zostały już opublikowane, więc nawet “przeskoczenie” punktów Zakarina na cypryjskie nic by nie zmieniło), a po drugie – cała operacja przed imprezą w Japonii prawdopodobnie by się nie udała.

(fot. Katusha – Alpecin)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top