Świat

Alberto Contador: “Powtórzenie przez Hiszpanów wyników z ostatniej dekady może być trudne”

Alberto Contador
Alberto Contador. fot. www.albertocontador.org

Alberto Contador zdaje się być wyraźnie zaniepokojony spadkiem poziomu hiszpańskiego kolarstwa. Według niego szanse, by nowe pokolenie zawodników z Półwyspu Iberyjskiego powtórzyło osiągnięcia starszych kolegów są niewielkie.

Ostatnia dekada była dla hiszpańskiego kolarstwa bardzo udana. “El Pistolero”, Joaquim Rodriguez czy Alejandro Valverde byli podczas najważniejszych wyścigów świata niemal gwarantami dobrych wyników. Sam Contador wygrał przecież aż 7 Grand Tourów. Tymczasem zarówno on, jak i “Purito” zakończyli już kariery, “El Bala” się do tego przymierza, a następców… nie widać.

“Hiszpania była jedną z dominujących sił. Teraz traci moc i każdy jest w stanie to zauważyć” – mówił Contador w rozmowie z “Cyclingnews”. Jednocześnie dodał, że taki “cykl” jest w kolarstwie czymś całkowicie normalnym, a jego rodacy nadziei upatrywać mogą w kolarzach pokroju Enrica Masa czy Marca Solera.

“Zobaczymy, co będą w stanie osiągnąć, ale powtórzenie wyczynów z ostatniej dekady może być trudne” – ocenił. Dodał przy tym, że o ile Mas powinien w 2020 “celować w wielkie rzeczy”, tak Mikel Landa, mimo swojego potencjału “może mieć problem, by przekuć go w zwycięstwo”.

Contador sam stara się dbać o rozwój kolarstwa w swoim kraju. Jest twórcą kontynentalnej, rozwojowej ekipy Kometa-Xstra, z której wywodzą się między innymi Matteo Moschetti czy Carlos Rodriguez – zawodnicy mający już swoje miejsce w ekipach World Touru.

(fot. albertocontador.org)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top