Świat

Kolarze mogą spać (względnie) spokojnie – decyzja WADA nie obejmie wyścigów kalendarza UCI

WADA - Światowa Agencja Antydopingowa
WADA - Światowa Agencja Antydopingowa

Poniedziałkowe doniesienia o wykluczeniu przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) Rosjan z międzynarodowej rywalizacji na cztery lata odbiły się szerokim echem również w kolarskim świecie. Wygląda jednak na to, że skutki tej decyzji nie będą tak poważne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

WADA zadecydowała o odsunięciu Rosjan od stołu na cztery lata za fałszowanie próbek i tuszowanie stosowania dopingu. W cały proceder miały być zaangażowane władze kraju, włącznie z przedstawicielami ministerstwa sportu. W efekcie tej decyzji reprezentanci Sbornej zostaną dopuszczeni do udziału w rywalizacji międzynarodowej jedynie, jeżeli udowodnią fakt, że nigdy nie byli karani za doping. Jeżeli im się to uda, startować będą jednak pod neutralną flagą.

Jak przekłada się to na świat kolarstwa? Ano tak, że “czystych” rosyjskich zawodników i zawodniczek nie zobaczymy w swoich barwach podczas igrzysk olimpijskich w Tokio oraz odbywających się corocznie mistrzostw świata i Europy. To, czy decyzja ta będzie mieć przełożenie na imprezy rozgrywane pod egidą UCI pozostawało jednak zagadką. Poprosiliśmy więc o rozjaśnienie sytuacji szefa Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), Michała Rynkowskiego.

Wskazał on jednoznacznie, że decyzja WADA odnosi się do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, mistrzostw świata i kontynentów oraz “innych zawodów o charakterze multisportowym”. Wyścigów kalendarza UCI zakaz startów Rosjan więc nie obejmuje. Tym samym wszystko wskazuje na to, że zawodnicy z tego kraju bez przeszkód będą mogli rywalizować w niemal wszystkich imprezach kalendarza.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top