Świat

Praga chce gościć start Tour de France!

Panorama Pragi i Most Karola
Praga / fot. prague.eu

Jedna z najbliższych edycji Tour de France może rozpocząć się w Pradze – poinformowali dziennikarze Czeskiej Telewizji. Włodarze miasta negocjują już w tej sprawie z organizatorem – firmą ASO.

“Wielka Pętla” w ostatnich latach często otwierana jest poza granicami Francji. W ostatniej dekadzie było tak aż siedmiokrotnie, a już teraz wiadomo, że w 2021 roku najważniejszy wyścig świata gościć będzie Dania. Nigdy jednak “Grand Depart” nie miał miejsca we wschodniej części Europy.

Ten stan rzeczy chcą zmienić Czesi. Władze Pragi w porozumieniu z rodzimym związkiem kolarskim pracują nad tym, by sprowadzić Tour de France za naszą południową granicę. “Robimy wszystko, co w naszej mocy. Negocjacje trwają, ale nie mogę jeszcze ocenić, jak będą się rozwijać” – mówił Vit Smiral z rady miejskiej.

Niewiadomą jest również, kiedy dokładnie Tour miałby się rozpocząć w Czechach. Radny zaznaczył jednak, że “od 2022 roku terminy pozostają wolne”, co może sugerować, że włodarze celują właśnie w tę datę.

Oficjalna delegacja przedstawicieli wyścigu – firmy ASO – ma przybyć do Pragi na początku przyszłego roku, by negocjować warunki organizacji imprezy. Wiąże się to, rzecz jasna, z wielkimi kosztami, sięgającymi setek tysięcy euro. Czeska Telewizja spekuluje, że do puli sporą część kwoty wrzucić może Skoda, która jest partnerem Tour de France od wielu lat.

Gdyby start “Wielkiej Pętli” w Pradze doszedł do skutku, polscy kibice po raz kolejny mieliby jeden z największych wyścigów świata na wyciągnięcie ręki. W 2020 roku Giro d’Italia wystartuje bowiem w Budapeszcie – niespełna 250 kilometrów od naszej południowej granicy.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top